Opravdu Johanka z Arku slyšela hlasy andělů? Tajemné poselství zřejmě mělo úplně jiný původ

Johanka z Arku se proslavila mnoho vyhranými bitvami během stoleté války. K úspěchu ji měly pomáhat hlasy a vidiny, které se ji objevovaly od čtrnácti let. Italští výzkumníci nyní naznačili, co za tím stojí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Johanka z Arku v paříži (přezdívaná Panna orléanská, Panna Jana Dobrá Lotrinka)
doporučujeme

Od svých 14 let slýchala Johanka podle své výpovědi hlasy a měla vidění, v nichž se jí zjevovali andělé a světci, především archanděl Michael, sv. Kateřina a sv. Markéta. Johanka se k nim modlila za záchranu Francie, neboť žoldnéřská anglická vojska drancovala a vypalovala její rodný kraj a nezadržitelně se blížila k Orleánsu.

Údajné hlasy světců jí prý sdělily, že byla Bohem vyvolena osvobodit Francii, a archanděl Michael ji nabádal, aby na sebe vzala mužský šat a osvobodila Orléans. Inspirovaná těmito hlasy a díky síle své vlastní osobnosti, víře v Boha a přesvědčení ve své poslání vystoupila veřejně se svými úmysly.

Byly tyto hlasy známkou nemoci?

Johanka z Arku pravděpodobně trpěla jistým druhem epilepsie, která ovlivňovala část mozku odpovědnou za sluch, napsal doktor Giuseppe d'Orsi, neurolog z univerzity ve Foggii, jak uvedl server Live Science.

Když člověk trpí epilepsií, zažívá chronické záchvaty, které nastanou, když selžou signály v mozku. Podle toho, kde se selhání objeví, se taky člověk během záchvatu chová. Například osobě můžou reagovat svaly, může být zmatený, nebo může slyšet hlasy.

S hypotézou přišli vědci poprvé před deseti lety, kdy zkoumali dokumentaci Johanky během jejího odsouzení. Objevili tam několik podrobně popsaných příznaků, které podporují hypotézu.

Samozřejmě diagnózu ženy, která žila v 15. století, není zrovna snadné. Nikdy ji nebude možné definitivně potvrdit. Jediná možnost je, že se najde chybějící pramen vlasů Johanky. Historie naznačuje, že Johanka z Arku zapečetila dopisy červeným voskem, ve kterém byl otisk prstu a pramínek vlasů. Pokud se takový dopis najde, vědci budou moct otestovat DNA vlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama