Opravdu Johanka z Arku slyšela hlasy andělů? Tajemné poselství zřejmě mělo úplně jiný původ

Johanka z Arku se proslavila mnoho vyhranými bitvami během stoleté války. K úspěchu ji měly pomáhat hlasy a vidiny, které se ji objevovaly od čtrnácti let. Italští výzkumníci nyní naznačili, co za tím stojí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Johanka z Arku v paříži (přezdívaná Panna orléanská, Panna Jana Dobrá Lotrinka)

Od svých 14 let slýchala Johanka podle své výpovědi hlasy a měla vidění, v nichž se jí zjevovali andělé a světci, především archanděl Michael, sv. Kateřina a sv. Markéta. Johanka se k nim modlila za záchranu Francie, neboť žoldnéřská anglická vojska drancovala a vypalovala její rodný kraj a nezadržitelně se blížila k Orleánsu.

Údajné hlasy světců jí prý sdělily, že byla Bohem vyvolena osvobodit Francii, a archanděl Michael ji nabádal, aby na sebe vzala mužský šat a osvobodila Orléans. Inspirovaná těmito hlasy a díky síle své vlastní osobnosti, víře v Boha a přesvědčení ve své poslání vystoupila veřejně se svými úmysly.

Byly tyto hlasy známkou nemoci?

Johanka z Arku pravděpodobně trpěla jistým druhem epilepsie, která ovlivňovala část mozku odpovědnou za sluch, napsal doktor Giuseppe d'Orsi, neurolog z univerzity ve Foggii, jak uvedl server Live Science.

Když člověk trpí epilepsií, zažívá chronické záchvaty, které nastanou, když selžou signály v mozku. Podle toho, kde se selhání objeví, se taky člověk během záchvatu chová. Například osobě můžou reagovat svaly, může být zmatený, nebo může slyšet hlasy.

S hypotézou přišli vědci poprvé před deseti lety, kdy zkoumali dokumentaci Johanky během jejího odsouzení. Objevili tam několik podrobně popsaných příznaků, které podporují hypotézu.

Samozřejmě diagnózu ženy, která žila v 15. století, není zrovna snadné. Nikdy ji nebude možné definitivně potvrdit. Jediná možnost je, že se najde chybějící pramen vlasů Johanky. Historie naznačuje, že Johanka z Arku zapečetila dopisy červeným voskem, ve kterém byl otisk prstu a pramínek vlasů. Pokud se takový dopis najde, vědci budou moct otestovat DNA vlasů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama