Děsivé účinky běžného léku? Lidé se sjíždí přípravkem proti průjmu, lékaři jsou zděšeni

Lékařský průzkum zjistil, že muž z USA zemřel po předávkování běžně dostupným lékem proti průjmu. Ten je podle odborníků často užíván jako náhražka opiátů. Lékaři varují, že na první pohled nevinné léky se mohou změnit ve smrtící, pokud jich pacienti berou více, než by měli.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

léky, ilustrační fotografie
doporučujeme

Devětadvacetiletý Arjun Patel z Fox Chapel v Pensilvánii byl objeven mrtvý ve svém domě 8. listopadu 2017. Lékaři pro přezkumu jeho případu zjistili, že příčinou úmrtí Patela byla otrava loperamidem - základní léčivou látkou obsaženou v léku Imodium, který má zastavit průjem.

Loperamid sice působí v prvé řadě ve střevě, ale ve vysokých dávkách má psychoaktivní účinky. Je známo, že se internetových chatovacích fórech doporučuje k substituční léčbě závislosti na opiátech.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno oznámil, že plánuje omezit dostupnost léků obsahujících loperamid. V bezpečnostním varování FDA uvedl, že loperamid je „bezpečný lék, pokud se užívá podle pokynů", při maximální denní dávce pro dospělé 8 mg pro volně prodejné léky a 16 mg při léčbě určené doktorem.

FDA ale také varovala, že i nadále dostává zprávy o tom, že lidé po užití vyšší než doporučené dávky léku trpí vážnými srdečními problémy nebo dokonce zemřou. Obzvláště rizikový je prý lék pro osoby, které ho úmyslně zneužívají jako drogu, která bývá označována jako metadon „chudého člověka".

„Při použití v extrémně vysokých a nebezpečných dávkách je to pro ty, kteří trpí závislostí na opioidech, potenciální alternativa ke zvládnutí abstinenčních příznaků z užívání opioidů nebo k dosažení euforických účinků užívání opiátů," uvedl komisař FDA Scott Gottlieb.

Vzhledem k tomu, že léky založené na opiu je kvůli přísnějším pravidlům a předpisům stále obtížnější získat, odborníci pro list The Washington Post uvedli, že závislé osoby vyhledávají loperamid jako náhradu.

Adiktolog Michael Lynch uvedl, že jeho centrum zaznamenalo v letech 2015 až 2017 167% nárůst případů vyvolaných otravou loperamidem. Více než polovina případů vyžadovala nemocniční léčbu dotyčné osoby.

Lidé přiznávají, že užívají stovky tabletek Imodia nebo jiných léků obsahujících loperamid denně, aby se „sjeli“ nebo aby bojovali proti symptomům odvykání. Lékaři zaznamenali případ 48leté ženy, která byla v nemocnici léčena kvůli špatně srozumitelné řeči, ospalosti a slabosti. Žena prohlásila, že užívala 20 až 40 pilulek obsahujících loperamid jednou nebo dvakrát denně po několik týdnů, které zapíjela alkoholem a zajídala dalšími léky.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama