Děsivé účinky běžného léku? Lidé se sjíždí přípravkem proti průjmu, lékaři jsou zděšeni

Lékařský průzkum zjistil, že muž z USA zemřel po předávkování běžně dostupným lékem proti průjmu. Ten je podle odborníků často užíván jako náhražka opiátů. Lékaři varují, že na první pohled nevinné léky se mohou změnit ve smrtící, pokud jich pacienti berou více, než by měli.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

léky, ilustrační fotografie

Devětadvacetiletý Arjun Patel z Fox Chapel v Pensilvánii byl objeven mrtvý ve svém domě 8. listopadu 2017. Lékaři pro přezkumu jeho případu zjistili, že příčinou úmrtí Patela byla otrava loperamidem - základní léčivou látkou obsaženou v léku Imodium, který má zastavit průjem.

Loperamid sice působí v prvé řadě ve střevě, ale ve vysokých dávkách má psychoaktivní účinky. Je známo, že se internetových chatovacích fórech doporučuje k substituční léčbě závislosti na opiátech.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno oznámil, že plánuje omezit dostupnost léků obsahujících loperamid. V bezpečnostním varování FDA uvedl, že loperamid je „bezpečný lék, pokud se užívá podle pokynů", při maximální denní dávce pro dospělé 8 mg pro volně prodejné léky a 16 mg při léčbě určené doktorem.

FDA ale také varovala, že i nadále dostává zprávy o tom, že lidé po užití vyšší než doporučené dávky léku trpí vážnými srdečními problémy nebo dokonce zemřou. Obzvláště rizikový je prý lék pro osoby, které ho úmyslně zneužívají jako drogu, která bývá označována jako metadon „chudého člověka".

„Při použití v extrémně vysokých a nebezpečných dávkách je to pro ty, kteří trpí závislostí na opioidech, potenciální alternativa ke zvládnutí abstinenčních příznaků z užívání opioidů nebo k dosažení euforických účinků užívání opiátů," uvedl komisař FDA Scott Gottlieb.

Vzhledem k tomu, že léky založené na opiu je kvůli přísnějším pravidlům a předpisům stále obtížnější získat, odborníci pro list The Washington Post uvedli, že závislé osoby vyhledávají loperamid jako náhradu.

Adiktolog Michael Lynch uvedl, že jeho centrum zaznamenalo v letech 2015 až 2017 167% nárůst případů vyvolaných otravou loperamidem. Více než polovina případů vyžadovala nemocniční léčbu dotyčné osoby.

Lidé přiznávají, že užívají stovky tabletek Imodia nebo jiných léků obsahujících loperamid denně, aby se „sjeli“ nebo aby bojovali proti symptomům odvykání. Lékaři zaznamenali případ 48leté ženy, která byla v nemocnici léčena kvůli špatně srozumitelné řeči, ospalosti a slabosti. Žena prohlásila, že užívala 20 až 40 pilulek obsahujících loperamid jednou nebo dvakrát denně po několik týdnů, které zapíjela alkoholem a zajídala dalšími léky.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama