Temná historie Česka, o které se nemluví? Nacisté povraždili obyvatele vesnice, pak ji totálně vymazali z mapy

Těsně před koncem války, tedy před 70 lety, Němci vypálili osadu Ploština na Zlínsku. Většinu mužů zavraždili, zničili všechna stavení a Ploštinu prakticky vymazali z mapy. Důvodem bylo to, že místní obyvatelé pomáhali partyzánům.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Čtyřiaosmdesátiletá paní Božena Húšťová je jedním z posledních pamětníků zkázy Ploštiny. Do konce války zbývaly sotva tři týdny, když malou osadu obklíčily stovky nacistů. Nejdřív zabili dobytek, potom zapálili domy, ve kterých byli lidé.

Seniorka vzpomíná, jak vrahy prosila, aby ji také zastřelili. Němci se jí ale prý vysmáli a řekli, že ji raději nechají upéct jako brambor. Většina žen a děti nakonec smrti unikly. Kdo z mužů neuhořel, toho nacisté zastřelili. Přesto se podařilo zachránit třeba otci pana Rumana. Využil zmatku, když všechna stavení hořela.

Obětí bylo nakonec 24, nacisté obyvatele Ploštiny upálili v osmi chalupách. Jedním z mrtvých byl i bratr paní Húšťové. Druhý den ráno se vrátila s dalšími ženami na místo, kde v ruinách ležela ohořelá těla.

Tam, kde kdysi stály domy, chlívy a další stavení, je dnes louka. Tragédii tu připomíná památník. V jednom z mála nově postavených domů je expozice. V ní jména a fotky všech obětí, které zemřely těsně před koncem války.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že vypustili Džina z láhve

18.04.2019 11:48 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Největší mýty o uprchlících: Opravdu vysávají z Evropy peníze?

18.04.2019 09:49 Aktualizováno Migrace je téma, které budí emoce, zejména na internetu. Názory na tento fenomén se často radikálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama