Děsivé tajemství Pompejí. Co se v nich odehrálo před katastrofou?

O katastrofě v Pompejích v roce 79 našeho letopočtu slyšel asi každý. Tehdy začala zdánlivě vyhaslá sopka Vesuv chrlit lávu a během chvíle v ní našlo smrt více než dva tisíce obyvatel Pompejí. Od 18. století se tato lokalita stala rájem hledačů pokladů, později archeologů. Archeologické výzkumy zde přinesly překvapivé nálezy – některé z nich jsou mládeži nevhodné!

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pompeje
doporučujeme

Archeologové z popela a hlíny doslova vyhrabali pozůstatky starověkého města – domy, divadla, lázně i chrámy. V honosných vilách tehdejších bohatých měšťanů se dochovaly mozaiky, mramorové podlahy, vybavení v podobě nábytku a drobných předmětů každodenní potřeby. Žhavý popel, láva a bahno však také do dnešních dnů zachovaly jakési krusty mrtvých obyvatel Pompejí. Vedoucí archeologických výzkumů nechal tyto krusty vylít sádrou, a tak vznikla sbírka jakýchsi posmrtných soch. Ty jsou v takových polohách, v jakých lidé krutou smrtí zemřeli. Poněkud smutné a trochu morbidní, nemyslíte?

Archeologové v Pompejích také našli celou řadu erotických motivů, což vedlo k domněnce, že se zde nacházel nevěstinec a jednalo se o město prostituce. V Pompejích byste tak našli vůbec nejstarší nevěstinec v Evropě, který se dochoval do dnešní doby. Samotná budova „domu hříchu“ byla odkryta již v 19. století, ovšem teprve nedávno archeologové pomocí moderních metod objevili sérii erotických fresek. Ty znázorňují dvojici v nejrůznějších sexuálních polohách. Vznik fresek odborníci datovali do 1. století. Nástěnné malby buď mohly sloužit jako výzdobný prvek, nebo jako jakési plakáty s nabídkou nabízených služeb.

Pokud zavítáte do Pompejí, můžete si erotické fresky prohlédnout. Uvidíte zde obvyklé i méně obvyklé sexuální polohy či sadomasochistické praktiky. Na stěnách se zachovaly také vulgární nápisy a básničky.

Ve starověkých Pompejích se zřejmě nacházelo takovýchto nevěstinců více. Dalo by se říci, že celé město žilo erotikou – ve většině staveb byly totiž nalezeny nástěnné malby nebo předměty s erotickými motivy. V antice se přitom nejednalo o nic neobvyklého.

První zmínky o prostituci podobné té dnešní pocházejí ze starověkého Řecka. Za vznikem prvního nevěstince v Athénách měl stát Solón. Zde měly jako prostitutky působit mladé otrokyně. Údajně chtěl Solón tímto způsobem zamezit homosexuálním stykům, které byly tehdy poměrně časté.

Ve starověkém Řecku existovaly tři vrstvy prostitutek – nejlacinější skupina dikteriady, dále auletridy, které tančily a hrály na flétnu, a konečně hetéry. Posledně jmenované nevěstky byly prý něco jako královny prostitutek. Ty nemusely poskytnout své služby každému muži, měly právo si své klienty vybírat. Jednalo se o luxusní společnice se značným politickým vlivem i bohatstvím. Z řad těchto prostitutek pocházely některé starověké panovnice, např. Kleopatra nebo Semiramis. Auletridy pak měly vyšší společenské postavení, celou řadu privilegií a jistou společenskou a politickou moc. Jejich úkolem zpravidla bylo starat se o pobavení mužů na hostinách.

Výdělek nevěstek byl zdaněn. Prostitutky musely nosit zvláštní oblečení, aby byly na první pohled poznat. Prostituce se provozovala jak v nevěstincích, tak na ulici a v hostincích.

Ve starověkém Římě došlo k velkému rozmachu prostituce. Prostitutky zde musely být řádně zaregistrovány a platiti daně. V době vlády císaře Augusta v Římě provozovalo řemeslo 35 tisíc prostitutek a stálo zde 46 nevěstinců. Stěny římských nevěstinců zdobily nástěnné malby s erotickými motivy, Pompeje tedy nejsou výjimkou. Luxusní společnice se zde označovaly jako delicatae. Údajně muže vyšlo levněji, když se s takovými ženami oženili, než kdyby jim za službu zaplatili. Pravdou je, že některé z těchto nevěstek se skutečně dobře provdaly a dokonce se staly matkami pozdějších římských císařů.

V lupanarech, tedy římských nevěstincích, nabízeli sexuální služby také muži. Tehdy byl takřka na denním pořádku homosexuální styk. Jednalo se o regulaci porodnosti. Lidé také navíc věřili, že pohlavní choroby přenáší pouze „nečisté“ ženy, a tak podle nich bylo bezpečnější souložit s muži. Konec mužské prostituci zavedl císař Domitianus.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama