Vědci přišli s originálním receptem, jak si prodloužit život. Funguje, ale mnohým se líbit nebude

Kdo by nechtěl žít o pár let déle. Bohužel, žádný dostupná léčba nedokáže prodloužit život stoprocentně a žádný přípravek na trhu nám nesmrtelnost nezajistí. Vědci ale zjistili, že v sýrech se nachází látka, která tuto schopnost zřejmě má. A nejen tam...

Přidejte svůj názor 1 komentář

Chcete žít déle? Jezte sýr, nebo něco zcela jiného

Přestože jsou sýry bohaté na vápník, mnoho lidí se jejich konzumace zříká kvůli obsahu tuku a soli. Nový výzkum ale zjistil, že nelze hledět jen na kalorie, protože zrající sýry, například čedar nebo parmezán, mohou mít opravdu blahodárný přínos pro naše zdraví.

Studie Texas A & M University ukázala, že tyto sýry mohou prodloužit život a zabránit vzniku rakoviny jater, protože obsahují sloučeninu známou jako spermidin, která zastavuje poškození jaterních buněk.

Vědci aplikovali spermidin na myši a zjistili, že jejich délka života se zvýšila až o 25 %. Spermidin má totiž schopnost zabránit hromadění poškozených tkání v játrech a chránit ji před hepatocelulárním karcinomem, tedy nejběžnějším druhem rakoviny jater.

Pokud však sýrům neholdujete, nemusíte zoufat. Vědci tvrdí, že potraviny, jako jsou houby, sója, luštěniny a celozrnné produkty, mají podobné účinky na prodlužování života. A jak už název napovídá, stejným způsobem účinkuje i sperma.

Účinky spermatu na lidské tělo nejsou novinkou. Odborníci z univerzity v Grazu už dříve objevili spermidin, avšak v těle se nachází pouze ve velmi malé koncentraci.

Vědci se proto pokusili buňkám přidat vyšší koncentraci, čímž dosáhli potlačení celé řady procesů doprovázejících stárnutí. Došlo zejména ke snížení volných radikálů, které bez ustání bombardují a zabíjí zdravé buňky v těle, a zvýšil se i průměrný věk dožití pokusných subjektů z řad hmyzu. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama