Hrozí vám problémy se srdcem? Signálem mohou být ušní lalůčky, oči i prsty

Každý čtvrtý člověk na Západě umírá na kardiovaskulární onemocnění. I proto je důležité udržovat naše srdce v dobrém stavu. Je proto tragické, že většina lidí nezachytí první příznaky, že se blíží problémy. Stačí přitom sledovat několik maličkostí.

srdce, srdeční tep
doporučujeme

Přestože nemůžete vidět, jak vaše srdce v hrudníku bije - alespoň ne bez speciální zobrazovací technologie, existují viditelné vnější signály, které mohou naznačovat, že je něco s vaším srdcem špatně. Tyto signály vás mohou upozornil, že se blíží „kardiovaskulární příhoda".

Ušní lalůčky

Vědci uvádějí, že záhyby na ušním lalůčku mohou napovědět, zda u jedince existuje vyšší riziko vzniku srdečních onemocnění. Zatímco 'normální' ušní lalok je hladký, u některých lidí je možné na ušním laloku pozorovat záhyb, přímku nebo vrásku, která vypadá, jako by dělila uši na polovinu. Toto zkroucení bývá označováno jako 'Frankovo znamení' pojmenované po svém objeviteli vědci Sanders T. Frankovi.

Některé studie ukázaly, že existuje souvislost mezi viditelným vnějším záhybem ušního lalůčku a zvýšeným rizikem aterosklerózy – kornatění tepen. Příčinou aterosklerózy je ukládání tukových látek, v první řadě cholesterolu, čímž dochází k přeměně cévní stěny a vzniku tzv. aterosklerotických plátů. Dále dochází k usazování polysacharidů vápníku. V důsledku ukládaní těchto látek dochází k zúžení stěny tepny, snížení její pružnosti a může se omezit tok krve.

Není jasné, co je příčinou tohoto znamení, ale někteří experti se domnívají, že má společný embryologický původ. Nedávno bylo zjištěno, že tyto záhyby mají také lidé s cerebrovaskulárním onemocněním - onemocněním cév v mozku.

Tukové hrbolky na kůži

Dalším vnějším indikátorem srdečních problémů jsou žluté tukové hrbolky - známé jako „xanthomy". Často se objevují v okolí kloubů a na dlaních v blízkosti šlach, na loktech, kolenech, hýždích nebo očních víčkách. Samotné hrboly mohou mít různé velikosti a jsou neškodné, mohou však signalizovat větší problémy. Bývají spojeny s poruchami metabolismu tuků, hyperlipoproteinemií, familiární hypercholesterolemií, uzávěrem žlučových cest, kdy je hladina cholersterolu v krvi opravdu vysoká.

Lidé s tímto stavem mají výjimečně vysokou hladinu lipoproteinového cholesterolu s nízkou hustotou – jde o tzv. „špatný cholesterol". Hladiny tohoto cholesterolu jsou tak vysoké, že se v kůži tvoří usazeniny. Naneštěstí jsou tyto tukové usazeniny uloženy také v tepnách, které zásobují srdce.

Paličkovité prsty

Fenomén známý jako paličkovité prsty může mimo jiné znamenat, že vaše srdce není úplně v pořádku. Prvním příznakem je zmenšení úhlu lůžka nehtu a kůže, konec nehtového lůžka v kůži volně plave. Nehty mění tvar, zvětšují se a mají větší tloušťku díky většímu množství tkání. Změna je obvykle bezbolestná a dochází k ní na obou rukách.

Důvodem, proč tato změna podle expertů poukazuje na problémy se srdcem, je skutečnost, že okysličená krev se nedostává do prstů tak, jak by měla. Buňky proto produkují určité látky, které podporují růst, aby se pokusily tento problém vyřešit .

Paličkové prsty jsou jedním z nejstarších známých zdravotních příznaků. Poprvé byly popsány Hippokratem už v 5. stoletím př.n.l. - proto se někdy tento příznak označuje jako Hippokratovy prsty.

Prstenec kolem duhovky

Tukové usazeniny mohou být pozorovány také v oku. Konkrétně jde o šedobílý kruh kolem vnější strany duhovky. Tzv. „Arcus senilis" začíná v horní a dolní části duhovky a pak postupně vytvoří úplný kruh. Vidění ale neovlivňuje

Přibližně 45 % lidí ve věku nad 40 let má tento prstenec kolem duhovky. U lidí starších 60 let je to dokonce 70 %. Bylo prokázáno, že přítomnost tohoto tukového kruhu je spojena s některými rizikovými faktory koronárního srdečního onemocnění či hypercholesterolemií.

Zkažené dásně a uvolněné zuby

Také vaše ústní zdraví může být dobrým indikátorem stavu kardiovaskulárního zdraví. Ústa jsou běžně plná bakterií, dobrých i špatných. „Špatné" bakterie mohou z úst vstoupit do krevního řečiště a způsobit zánět v cévách, což může vést k kardiovaskulárním chorobám. Studie ukázaly, že ztráta zubů a zanícené dásně (periodontitida) jsou markery srdečních onemocnění.

Modré rty

Dalším indikátorem zdraví je také barva vašich rtů. Rty jsou obvykle červené, ale u lidí se srdečními problémy mohou mít modrou barvu (cyanózu) kvůli selhání kardiovaskulárního systému, který přivádí okysličenou krev do tkání.

Lidé samozřejmě také mají modré rty, pokud jsou extrémně prochlazení nebo jsou se pohybují ve vysoké nadmořské výšce. V tomto případě jsou modré rty pravděpodobně kvůli dočasnému nedostatku kyslíku a poměrně rychle se zase zbarví zpět.

Zmíněné příznaky ale samozřejmě mohou mít i jiné příčiny. Pokud se však obáváte o své srdce nebo máte pochybnosti, měli byste se obrátit na svého lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka, aby vám poskytl odborné stanovisko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poškozené plíce lze regenerovat za pomoci prasat, zjistili vědci

14.07.2020 13:50 Transplantace plic je efektivní záchrana pro pacienty v konečném stádiu některých plicních…

Imunita na covid nevydrží, během týdnů se vytrácí. Očkovat se možná bude…

14.07.2020 10:15 Pacienti, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, mohou již po několika týdnech ztratit…

U zvířat to začalo a možná i skončí. Lék proti koronaviru je prý v lamách

14.07.2020 09:02 S divou zvěří koronavirus přišel a s ní také odejde. I tak by se daly charakterizovat nedávné…

Co všechno způsobuje covid-19? Pitvy poukázaly na problém téměř ve všech…

13.07.2020 12:15 Vědci mají další poznatky v souvislosti s nemocí covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy