Psychologie terorismu: Kdo jsou lidé, kteří vraždí Evropany, a proč to dělají?

Evropa se v posledních letech stala terčem mnoha teroristických útoků. Analýza společnosti Stratfor ale upozorňuje, že většinu z nich provedli lidé bez přímých vazeb na teroristické skupiny. Proč tedy útočili a jaký je vlastně profil teroristů?

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Terorismus, ilustrační foto

Teroristický útok, který se odehrál 24. července 2016 v německém Ansbachu, byl dalším v řadě násilností v zemi. 27letý syrský uprchlík odpálil před barem bombu ve svém batohu a zabil sebe, několik lidí zranil. Původně chtěl bombu detonovat na tamějším hudebním festivalu, na ten ale neměl lístek a nebyl proto vpuštěn dovnitř.

Analýza připomíná, že tento útok byl prvním sebevražedným bombovým útokem v Německu. Jeho provedení nebylo příliš profesionální, a jak německé úřady později potvrdily, šlo o muže, který se sice hlásil k Islámskému státu (IS), tato teroristická organizace jej ale nijak neškolila, ani jej do Německa nevyslala.

„Ale k zabití člověka příliš velká dovednost potřeba není a lidé hlásící se k IS v poslední době provedli řadu jednoduchých útoků za použití rudimentárních zbraní – sekery, nákladního vozu, nožů a této špatně vyrobené bomby. Tyto incidenty slouží jako včasné připomínky faktu, že i špatně vycvičení teroristé mohou být vražední," varuje analýza.

Dále připomíná, že mnoho z radikálů a teroristů sužují podobné problémy – problematická minulost, psychické problémy. To platí i pro útočníka z Ansbachu, který se léčil se sebevražednými sklony a měl policejní záznam kvůli drobným zločinům a držení drog.

Podle analýzy ale není překvapivé, že se útočníkovi nakonec podařilo zabít pouze sebe samotného, jelikož jeho čin byl spíše zoufalým krokem a zřejmým nebyl příliš plánován a organizován.

„Ale v závislosti na štěstí, okolnostech nebo schopnostech může i jediný útočník rozpoutat velké krveprolití, jako tomu bylo při útoku nákladním vozem při oslavách Dne dobytí Bastilly ve francouzském Nice a při střelbě v nočním klubu Pulse ve floridském Orlandu. Ale takovéto útoky jsou naštěstí spíše výjimkou než pravidlem," tvrdí analýza.

Jak dále vysvětluje, takovíto útočníci se řídí primárně informacemi, které jsou dostupné například na internetu, to ale neposkytuje stejnou míru připravenosti, jako reálné zkušenosti z bojového prostředí.

A i v případě, že se útočníkům podaří získat potřebné zbraně či výbušniny a neupozornit na své aktivity úřady, těmto stále útočníkům chybí některé schopnosti, které skuteční operativci teroristických organizací mají. Podle analýzy jde zejména o schopnost prohlédnout si cílové místo a náležitě si připravit.

Jak ale dále zdůrazňuje, to neznamená, že tito lidé nemohou úspěšně provést krvavé útoky, zejména pokud se k nim dostanou profesionální teroristé, kteří jim poskytnou vybavení a výcvik. To byl podle ní například případ bombového útoku na Světové obchodní centrum v roce 1993.

Na závěr analýza dodává, že i s ohledem na tento fakt je důležitý program FBI, který má za cíl vyprovokovat a zatknout potenciální útočníky v USA. Opačný kousek se pak nedávno podařil britskému deníku The Sun, kdy se reportér vydával za potenciálního útočníka a nechal se cvičit Islámským státem.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama