Co se to děje s počasím? Letošní hurikánová sezóna bude neobvyklá

Nadprůměrný počet hurikánů očekávají pro tento rok meteorologové z projektu výzkumu tropického počasí koloradské univerzity. V letošním roce by se mělo nad území Spojených států prohnat čtrnáct pojmenovaných bouří z toho sedm menších hurikánů a tři velké hurikány. Letošní bouřková sezona, která začne v červnu a skončí v listopadu, by se měla stát jednou z aktivnějších za posledních 30 let.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán Patricia se řítí na Mexiko

I přesto však by neměla být nijak extrémní, jak podotýká doktor Phil Klotzbach pro server weather.com. „Za posledních 30 let bylo v průměru dvanáct pojmenovaných bouří ročně. Z toho šest hurikánů a 2 velké hurikány kategorie 3 a vyšší.  Překvapivě nejsilnější bouře řadily v letech, kdy počet slabších bouří byl nejnižší. V roce 1983, kdy byly pouhé tři pojmenované bouře jedna z nich, Alicia, těžce zdevastovala oblast Houstonu a Galvestonu.

V klidném roce 1992, kdy se přehnalo pouhých šest pojmenovaných bouří a šest tropických bouří, udeřil na Floridu hurikán kategorie 5 Andrew, který způsobil jedny z největších škod v dějinách přírodních katastrof. Naopak v bouřkově nadprůměrném roce 2010, kdy vzniklo devatenáct pojmenovaných tropických bouří a dvanáct hurikánů, se nad pobřeží USA dostala pouze jedna tropická bouře.

Jak však Klotzbach zdůrazňuje, díky klimatickým změnám a především změnám teplot oceánu je stále méně pravděpodobné, že se tropické bouře vyhnou pobřeží. Dokazují to i statistiky. Zatímco v roce 2016 pevninu zasáhlo pět bouří, v loňském roce již jich bylo sedm.  Lze proto jen doufat, že Alberto Beryl, Chris, Debby, Ernesto, Florence, Gordon, Helene, Isaac, Joyce, Kirk, Leslie, Michael, Nadine, Oscar, Patty, Rafael, Sara, Tony, Valeria a William, jak se rozhodli budoucí bouře výzkumníci pojmenovat, budou co nejslabší.    

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama