Co se to děje s počasím? Letošní hurikánová sezóna bude neobvyklá

Nadprůměrný počet hurikánů očekávají pro tento rok meteorologové z projektu výzkumu tropického počasí koloradské univerzity. V letošním roce by se mělo nad území Spojených států prohnat čtrnáct pojmenovaných bouří z toho sedm menších hurikánů a tři velké hurikány. Letošní bouřková sezona, která začne v červnu a skončí v listopadu, by se měla stát jednou z aktivnějších za posledních 30 let.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán Patricia se řítí na Mexiko
doporučujeme

I přesto však by neměla být nijak extrémní, jak podotýká doktor Phil Klotzbach pro server weather.com. „Za posledních 30 let bylo v průměru dvanáct pojmenovaných bouří ročně. Z toho šest hurikánů a 2 velké hurikány kategorie 3 a vyšší.  Překvapivě nejsilnější bouře řadily v letech, kdy počet slabších bouří byl nejnižší. V roce 1983, kdy byly pouhé tři pojmenované bouře jedna z nich, Alicia, těžce zdevastovala oblast Houstonu a Galvestonu.

V klidném roce 1992, kdy se přehnalo pouhých šest pojmenovaných bouří a šest tropických bouří, udeřil na Floridu hurikán kategorie 5 Andrew, který způsobil jedny z největších škod v dějinách přírodních katastrof. Naopak v bouřkově nadprůměrném roce 2010, kdy vzniklo devatenáct pojmenovaných tropických bouří a dvanáct hurikánů, se nad pobřeží USA dostala pouze jedna tropická bouře.

Jak však Klotzbach zdůrazňuje, díky klimatickým změnám a především změnám teplot oceánu je stále méně pravděpodobné, že se tropické bouře vyhnou pobřeží. Dokazují to i statistiky. Zatímco v roce 2016 pevninu zasáhlo pět bouří, v loňském roce již jich bylo sedm.  Lze proto jen doufat, že Alberto Beryl, Chris, Debby, Ernesto, Florence, Gordon, Helene, Isaac, Joyce, Kirk, Leslie, Michael, Nadine, Oscar, Patty, Rafael, Sara, Tony, Valeria a William, jak se rozhodli budoucí bouře výzkumníci pojmenovat, budou co nejslabší.    

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologičtější výroba palmového oleje? Podle vědců pomohou opice

23.10.2019 08:41 Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí.…

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama