Jak se dožít vysokého věku? Vědci se podívali na stoleté lidi a sestavili tento návod

Často se dovídáme o látkách proti stárnutí, pokud jde o péči o naši pokožku. Jak uvádí server news. com.au diety mohou být také proti stárnutí. Několik vědeckých studií ukázalo, že krysy a primáti žijí déle při dodržení určitých diet. Životní styl se zaměřením na čerstvé produkty, správný mix tuků, minimálně zpracované potraviny a období půstu jsou spojeny s dlouhým životem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

senioři
doporučujeme

Jako příklad může sloužit ve svých 103 letech Ramez Joukadora. Narodil se v malé vesnici v Libanonu. Do Austrálie přišel v roce 1952. Dodnes Ramez zůstává horlivým zemědělcem, který si pěstuje vlastní zeleninu. Jí hlavně mastné ryby a vyhýbá se většině zpracovaných potravin včetně sušenek a snacků. Luštěniny a zejména čočku konzumuje téměř denně, stejně jako spoustu zdravého olivového oleje. I přes drobnou operaci srdce téměř před 30 lety, je Ramez  ve svých 103 letech ve vynikajícím zdravotním stavu.

Pravidelný půst

Pravidelný přerušovaný půst má podle všech vědeckých důkazů největší vliv na stárnutí a vysoký věk.  Zdá se, že konzumace velmi málo kalorií v pravidelných intervalech, pomáhá obnovit buněčné hormony, které jsou spojeny s buněčným poškozením a jejich stárnutím. Dokonce i týdenní půst s minimem kalorií či den nebo dva, které spotřebujeme pouhých 500 až 600 kalorií, pomohou s regenerací buňek.

Zajistěte vyváženost tuků

Pokud jde o tuky, které konzumujeme, je důležité, abychom získali správnou směs polynenasycených, mononenasycených a nasycených tuků. Lidský metabolismus funguje nejlépe, když dosáhneme rovnováhy 1: 1: 1 těchto tří typů tuků. Moderní diety však tyto poměry výrazně zkreslují. Často konzumujeme mnohem více zpracovaných rostlinných olejů a nasycených tuků ze zpracovaných potravin, tučného masa a mléčných výrobků. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zlepšit vyváženost tuků, jíst více potravin, které obsahují omega-3 kyseliny a polynenasycené tuky s dlouhým řetězcem. Snažte se proto konzumovat mastné ryby nejméně třikrát týdně. Do stravy přidejte lněný chléb a semínka a ořechy, jako jsou tykve, chia semínka nebo vlašské ořechy.

Konzumujte správné sacharidy

Na rozdíl od populárního názoru nemusíte zcela vyřezávat sacharidy, abyste zpomalili buněčné stárnutí. U průměrného Australana tvoří sacharidy asi 50-60 % stravy. Je třeba snížit denní průměr sacharidů na 30-40%, což podporuje nejen kontrolu hmotnosti, ale snižuje i nebezpečí zánětů. Vyhýbat bychom se především měli rafinovaným sacharidům tedy rýži, bílému chlebu, nudlím, bílému cukru. Jejich vysoký příjem zvyšuje nebezpečí zánětů a způsobuje stárnutí buněk. Prvním krokem při kontrole vašeho příjmu sacharidů je soustředit se rafinovaných sacharidů na přírodní. Ty jsou obsaženy ve sladkých bramborách, ovoci, celozrnných produktech, kukuřice, quinoe a pohance. Pokud se tyto sacharidy konzumují v malém množství a několikrát denně, podporují jak kontrolu hmotnosti, tak správné hodnoty krevního cukru. Správné druhy sacharidů jsou také důležité pro správné fungování zažívací traktu.  Jsou totiž zdrojem vláknin, které hrají důležitou roli při prevenci rakoviny střev.

Jezte čerstvé potraviny a méně často

Konzumujte hodně ovoce a zeleniny. Jezte pestrou stravu. Snažte se sníst 7 až deset kusů čerstvého ovoce a zeleniny. Pokoušejte se také jíst méně často a s většími pauzami mezi jídlem. Dle odborníků je ideální jíst až po čtyřech nebo pěti hodinách. Problém s častým jídlem spočívá v tom, že pokaždé, když jíme potraviny obsahující sacharidy (mléko, ovoce, chléb, obiloviny, občerstvení), uvolníme si tím do těla hormonální inzulín. Vysoká hladina inzulínu způsobuje neúměrnou zátěž pro vaše buňky, které pak rychleji stárnou. Pokud budete jíst méně často, dostanete tím pod kontrolu nejen svoji hmotnost, ale pomůžete tím omladit i svoje buňky a můžete dosáhnout vysokého věku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama