Snažíte se zhubnout? Podle vědců musíte překonat tento kritický bod. Pak to půjde jako po másle

Obezita a nadváha patří k aktuálním problémům společnosti, které stojí za mnohými zdravotními komplikacemi. Vymanit se z tohoto stavu a zhubnout je přitom velmi obtížným úkolem. Vědci z Kodaňské univerzity ale nyní vypracovali studii, která by tento proces měla lidem usnadnit. Informoval o tom server Science Daily.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Docent Signe Sorensen Torekov vysvětluje, že pokud se lidem s nadváhou podaří udržet a překonat počáteční ztrátu hmotnosti, jejich tělo se ztrátě váhy přestane bránit, jak tomu jinak v případě deficitu kalorií je.

Studie vědců totiž ukázala, že po jednom roku udržování ztráty váhy se zvýšily hodnoty hormonů, které omezují chuť na jídlo. Zároveň došlo k vyrovnání hladin hormonu ghrelinu, který navozuje pocit hladu. Ty se krátce po ztrátě váhy zvýšily, ale při udržení hubnutí se dostaly opět do normálu.

Studie sledovala dvacet zdravých lidí s nadváhou, kteří podstoupili výživový režim, který vedl ke snížení jejich váhy. Krom změny jídelníčku upravili i svou životosprávu a ztratili celkem 13 % své hmotnosti, což se jim následně podařilo udržet. Krevní testy pak ukázaly změny v hladinách hormonů.

„Zajímavou a pozitivní zprávou této studie je, že pokud se vám podaří udržet ztrátu váhy delší dobu, dostanete se za ‚kritický bod', za kterým se pro vás stane udržení váhy snazším, než tomu bylo okamžitě po zhubnutí. Tělo přestane bojovat proti vám a začne bojovat s vámi, což je dobrou zprávou pro všechny, kteří se snaží zhubnout," shrnuje výsledky Torekov.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama