Snažíte se zhubnout? Podle vědců musíte překonat tento kritický bod. Pak to půjde jako po másle

Obezita a nadváha patří k aktuálním problémům společnosti, které stojí za mnohými zdravotními komplikacemi. Vymanit se z tohoto stavu a zhubnout je přitom velmi obtížným úkolem. Vědci z Kodaňské univerzity ale nyní vypracovali studii, která by tento proces měla lidem usnadnit. Informoval o tom server Science Daily.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Docent Signe Sorensen Torekov vysvětluje, že pokud se lidem s nadváhou podaří udržet a překonat počáteční ztrátu hmotnosti, jejich tělo se ztrátě váhy přestane bránit, jak tomu jinak v případě deficitu kalorií je.

Studie vědců totiž ukázala, že po jednom roku udržování ztráty váhy se zvýšily hodnoty hormonů, které omezují chuť na jídlo. Zároveň došlo k vyrovnání hladin hormonu ghrelinu, který navozuje pocit hladu. Ty se krátce po ztrátě váhy zvýšily, ale při udržení hubnutí se dostaly opět do normálu.

Studie sledovala dvacet zdravých lidí s nadváhou, kteří podstoupili výživový režim, který vedl ke snížení jejich váhy. Krom změny jídelníčku upravili i svou životosprávu a ztratili celkem 13 % své hmotnosti, což se jim následně podařilo udržet. Krevní testy pak ukázaly změny v hladinách hormonů.

„Zajímavou a pozitivní zprávou této studie je, že pokud se vám podaří udržet ztrátu váhy delší dobu, dostanete se za ‚kritický bod', za kterým se pro vás stane udržení váhy snazším, než tomu bylo okamžitě po zhubnutí. Tělo přestane bojovat proti vám a začne bojovat s vámi, což je dobrou zprávou pro všechny, kteří se snaží zhubnout," shrnuje výsledky Torekov.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v…

18.03.2019 19:21 Aktualizováno V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje…

Cocoliztli. Nemoc, která vyděsila vědce, vyhubila 80 procent Mexika

17.03.2019 15:27 Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc,…

Vědci objevili nového pavouka, pojmenovali ho po Star Wars

17.03.2019 11:00 Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého.…

Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

17.03.2019 09:50 Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama