Genetické mutace nebo katastrofa? Co se stane, když něco nebo někdo spadne do urychlovače částic

Na světě existuje několik urychlovačů částic, které mají pro vědce a fyziky svůj nezaměnitelný význam. Pro laiky ale mnohdy nejsou nijak zajímavé a málokdo tuší, jak vlastně fungují a k čemu jsou. Přesto v nich tato zařízení občas vyvolávají otázky spojené s fantaskními scénáři. Jaká je ale realita?

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Urychlovač částic

Kultovní počítačová hra Half-Life z roku 1998 v dobách své slávy nenechala usnout nejednoho náruživého hráče. Na jejím počátku přerušíte tok energetického paprsku, čímž vznikne brána mezi dvěma světy a zápletka je rázem na scéně.

Podobné výjevy dodnes nutí mnoho lidí domnívat se, že kupříkladu právě urychlovače jsou něčím nebezpečným. Samotné urychlovače, z nichž nejznámější je ten v CERNu, přitom slouží fyzikům k výzkumu elementárních částic.

Urychlovače totiž pracují primárně s ionty, elektrony nebo pozitrony. Tyto částice jsou v urychlovači zrychleny a následně do sebe narážejí. Při těchto srážkách se částice rozptýlí dají vzniknout částicím novým.

Samozřejmě, že v praxi je celý proces o mnoho složitější, na nastínění situace ale zevrubný popis stačí. Na rozdíl od některých konspiračních teorií se tak v urychlovačích nepracuje s radiací ani mutací.

Přesto se nelze vyvarovat otázce, co by se stalo, kdyby o urychlovače spadlo něco živého. V tomto případě ale nemusíme vymýšlet složité teorie a propočty, stačí se pouze podívat do minulosti.

V roce 2016 se transformátorem v areálu švýcarského CERNu podařilo prokousat malému savci. Podle některých serverů se jednalo o lasičku, ale podle oficiálního dokumentu Evropské organizace pro jaderný výzkum se mohlo jednat také o kunu.

Drobné zvíře však svůj výlet do přísně zabezpečeného zařízení nepřežilo a technici na místě našli pouze spálené ostatky zvířete. A ačkoliv zvíře způsobilo poruchy elektřiny, k žádnému vážnému poškození nedošlo. 

V praxi tak v případě, že se něco dostane do urychlovače, sice dojde k úmrtí, nikoliv však ke konci světa, jak se někteří domnívají.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama