Genetické mutace nebo katastrofa? Co se stane, když něco nebo někdo spadne do urychlovače částic

Na světě existuje několik urychlovačů částic, které mají pro vědce a fyziky svůj nezaměnitelný význam. Pro laiky ale mnohdy nejsou nijak zajímavé a málokdo tuší, jak vlastně fungují a k čemu jsou. Přesto v nich tato zařízení občas vyvolávají otázky spojené s fantaskními scénáři. Jaká je ale realita?

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Urychlovač částic
doporučujeme

Kultovní počítačová hra Half-Life z roku 1998 v dobách své slávy nenechala usnout nejednoho náruživého hráče. Na jejím počátku přerušíte tok energetického paprsku, čímž vznikne brána mezi dvěma světy a zápletka je rázem na scéně.

Podobné výjevy dodnes nutí mnoho lidí domnívat se, že kupříkladu právě urychlovače jsou něčím nebezpečným. Samotné urychlovače, z nichž nejznámější je ten v CERNu, přitom slouží fyzikům k výzkumu elementárních částic.

Urychlovače totiž pracují primárně s ionty, elektrony nebo pozitrony. Tyto částice jsou v urychlovači zrychleny a následně do sebe narážejí. Při těchto srážkách se částice rozptýlí dají vzniknout částicím novým.

Samozřejmě, že v praxi je celý proces o mnoho složitější, na nastínění situace ale zevrubný popis stačí. Na rozdíl od některých konspiračních teorií se tak v urychlovačích nepracuje s radiací ani mutací.

Přesto se nelze vyvarovat otázce, co by se stalo, kdyby o urychlovače spadlo něco živého. V tomto případě ale nemusíme vymýšlet složité teorie a propočty, stačí se pouze podívat do minulosti.

V roce 2016 se transformátorem v areálu švýcarského CERNu podařilo prokousat malému savci. Podle některých serverů se jednalo o lasičku, ale podle oficiálního dokumentu Evropské organizace pro jaderný výzkum se mohlo jednat také o kunu.

Drobné zvíře však svůj výlet do přísně zabezpečeného zařízení nepřežilo a technici na místě našli pouze spálené ostatky zvířete. A ačkoliv zvíře způsobilo poruchy elektřiny, k žádnému vážnému poškození nedošlo. 

V praxi tak v případě, že se něco dostane do urychlovače, sice dojde k úmrtí, nikoliv však ke konci světa, jak se někteří domnívají.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama