Přepíšou se dějiny lidské migrace? Nález prstu zcela mění dosavadní teorii

Rijád - Vědci hlásí nález nejstaršího pozůstatku lidského druhu Homo sapiens, který byl objeven mimo africký kontinent. Zkamenělý prst přivedl odborníky k domněnce, že moderní člověk mohl opustit Afriku dříve, než se předpokládalo, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Homo Sapiens
doporučujeme

Zkamenělé ostatky lidského prstu starého zhruba 90.000 let objevili archeologové v poušti An-Nafúd na severozápadě Saúdské Arábie. 

Homo sapiens se objevil zhruba před 300.000 let v Africe. Vědci dříve předpokládali, že tento druh opustil africký kontinent najednou během rapidní migrace před přibližně 60.000 lety a putoval podél pobřeží. 

"Podporuje to mnohem komplikovanější scénář migrace než rapidní opouštění Afriky, které nastalo před 60.000 lety. Tento nález společně s dalšími nálezy z posledních několika let naznačuje..., že Homo sapiens se z Afriky přesouval několikrát v průběhu posledních zhruba 100.000 let," uvedl Michael Petraglia z německého Institutu Maxe Plancka pro dějiny lidstva. Nový objev také ukazuje, že Homo sapiens putoval vnitrozemím, nikoli při pobřeží, dodal expert.

Poušť An-Nafúd je v současné době nevlídným mořem písku, v minulosti byla pohostinnou krajinou s bohatým porostem a jezerem. Podle archeologa Huwa Groucutta z Univerzity v Oxfordu byly v oblasti nalezeny také kostěné pozůstatky zvířat, včetně hrochů, divokého skotu, antilop a pštrosů.

Otázkou podle expertů zůstává, co se stalo s předky lidí, kteří se v saúdskoarabské poušti usadili. "Víme, že oblast byla zaplavena a pak vyschla. Vymřela tedy tamní populace? Nebo přežila na jihu dnešní Saúdské Arábie, kde jsou i dnes hornaté oblasti s poměrně vysokou mírou srážek a pobřežní oblasti často zasažené monzunovými dešti?" cituje agentura Reuters Groucutta. Podle experta mohlo nepříznivé prostředí zatlačit tento druh až do Eurasie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že vypustili Džina z láhve

18.04.2019 11:48 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Největší mýty o uprchlících: Opravdu vysávají z Evropy peníze?

18.04.2019 09:49 Aktualizováno Migrace je téma, které budí emoce, zejména na internetu. Názory na tento fenomén se často radikálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama