Je možné si koupit lásku a štěstí? nová studie ukázala, že je to vlastně jednoduché

Oblíbené pořekadlo „Za peníze si štěstí nekoupíš“ zná každý a naznačuje lidem, že peníze nejsou tak důležité, protože štěstí se získává jinak. Podle nové studie to však není pravda a štěstí si koupit můžete.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lidé

Podle nového výzkumu si za peníze skutečně můžete štěstí koupit – pokud si kupujete čas. Ten si koupíte tím, že si zaplatíte někoho, kdo vám uklidí dům či omyje auto a podobně. Znamená to, že jsou naše životy velmi hektické a zaplatit za to, že ušetříme čas, dává lidem lepší pocit ze života.

Mezinárodní výzkumný tým zkoumal téměř 6 300 lidí ze Spojených států, Kanady, Dánska a Nizozemí a podle serveru Science Alert zjistil, že bez ohledu na příjmy se lidé cítili více spokojení se životem, když si zakoupili čas na sebe a svou rodinu.

„Lidé, kteří si najmou uklízečku či zaplatí dítěti sousedů, aby jim posekalo trávník, se sice cítí provinile, že jsou líní, ovšem koupení času má podobné hodnoty spokojenosti jako bohatství,“ uvedla Ashley Whillans z Havardu.

Účastníci odpovídali na otázky o tom, za co utrácí peníze. Jestli si kupují čas a kolik za to utrácí měsíčně. Výzkumníci se jich také ptali na to, jak spokojení se svým životem se cítí a jestli cítí, že nemají dost času. Ti, kteří utráceli za služby, které jim šetřily čas, se cítili mnohem lépe.

„Není to jen pro bohaté,“ vysvětlila Elizabeth Dunn, která patřila k týmu. „Mysleli jsme, že toto platí jen pro lidi, kteří mají velký příjem, ale ve skutečnosti se podobné věci projevují napříč platovým spektrem,“ dodala.

Výzkumníci zkoušeli i jiný test, kdy 60 lidí z Vancouveru požádali, aby utratili 40 dolarů za službu, která jim ušetří čas o víkendu, a 40 za novou věc, kterou si koupí příští týden. Lidé byli radši, když si zaplatili za volný čas, než když si něco koupili.

Lidé však na tento druh utrácení nejsou zvyklí a neuvědomují si, že ušetřit čas může být příjemnější než nákup něčeho nového. Možná si místo nové sekačky prostě najměte zahradníka. A uvidíte, jestli se budete cítit lépe.

Témata: Lidé | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama