Lidé v ohrožení? V řekách a oceánech se skrývá nebezpečí, o kterém většina z nás ani netuší

Varující zpráva tento týden přišla od vědců. Řeky a oceány jsou zamořeny zbytky léků, v nebývale vysokém množství, To má nejen důsledky na obyvatelstvo které kolem nich žije ale především celý ekosystém planety, informuje The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Řeka, ilustrační fotografie

"Velká část zdrojů pitné vody a sladkovodních ekosystémů je ohrožena vysokou koncentrací léčiv," uvedl v úterý na tiskové konferenci ve Vídni Francesco Bregoli, výzkumný pracovník institutu pro vodní vzdělávání v Delftu v Nizozemsku a šéf mezinárodního týmu, který vyvinul metodu sledování znečištění vod léčivy.

Velké množství léků jako jsou analgetika, antibiotika, hormony, psychiatrické léky nebo antihistaminika bylo zjištěno na úrovních nebezpečných pro volně žijící živočichy. Ty na ně mohou mít zhoubný vliv. Endokrinologické léky například způsobují pohlavní změny u ryb a obojživelníků.  

Jako příklad Bregoliho tým uvádí zamoření lékem Defonack. Ten se běžně používá proti zánětům. Na světě je ročně vyrobeno 2400 tun tohoto léku. Několik set kilogramů končí v řekách. Čističky odpadních vod jsou z toho schopny zachytit zhruba pouze 7%.  

Zbytek odchází do volné přírody. 20% absorbuje okolí řek a zbytek se dostává do oceánů. Výzkumníci zjistili, že více než je povolený limit Defonacku v EU, tedy 100 nanogramů na litr vody, je zamořeno na planetě více než 10 000 kilometrů řek.

Vědci ve své zprávě upozorňují především na skokový nárůst znečištění léky. Zatímco v roce 2000 bylo takto postiženo 50% toků, o deset let později již nenašli řeku bez kontaminace léčivy. V severní America a Evropě je problém díky vyspělému vodnímu hospodářství a čističkám vod poněkud menší. K nejhoršímu znečišťování dochází v Asii a Africe, kde prakticky žádná dekontaminace znečištěné vody neexistuje.

Vedle zavedení procesů k čištění vody, by základem k omezení znečištění léčivy, mělo být zavedení nových snadno odbouratelných léčiv a především omezení jejich konzumace. Jak zpráva varuje, největší nebezpečí plyne především z nárůstu odolnosti nemocí proti antibiotikům. Těch se dostává po použití do přírody skrze odpad až 70-80%.

Témata: léky | Moře | řeky | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama