Další tajemství naší planety odhaleno? Vědci nad Zemí objevili další magnetické pole

Jak se zdá, planeta, na které žijeme, nás stále dokáže překvapovat. Vědci zjistili, že naši planetu obklopuje i druhé magnetické pole, píše server stanice BBC.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Planeta Země

„Jak Měsíc táhne slané moře přes geomagnetické pole naší planety, generují se elektrické proudy. Ty pak vyvolávají své vlastní magnetické signály, které byly zmapovány v působivých detailech trojicí satelitů ESA známých jako Swarm,“ vysvětluje BBC.

Swarm je mise Evropské kosmické agentury zaměřená na průzkum a mapování zemského magnetického pole. Mise sestává ze tří identických satelitů umístěných na nízkých oběžných drahách podobných polární orbitě. Všechny tři satelity byly vyneseny společně raketou Rokot 22. listopadu 2013. Finálních oběžných drah dosáhly 17. dubna 2014.

zdroj: YouTube

Účelem mise je co nejpodrobněji prozkoumat zemské magnetické pole a procesy hrající roli v jeho indukci. Swarm se tedy zaměří zejména na průzkum zemského jádra a procesů v něm probíhajících, magnetismu litosféry, vodivosti zemského pláště, elektrických proudů v ionosféře a magnetosféře a vlivu slunečního větru na svrchní vrstvy atmosféry.

Jde o pozoruhodný úspěch, protože pole je skutečně velmi malé. „Je to opravdu malé magnetické pole v satelitní nadmořské výšce, které je přibližně 20 000krát slabší než globální magnetické pole Země,"řekl pro BBC News Nils Olsen z Technické univerzity v Dánsku.

„Použili jsme Swarm pro měření magnetických signálů přílivů z oceánu na mořské dno, což nám dává globální obraz o tom, jak oceán teče ve všech hloubkách,“ vysvětluje vědec.

A jaké je vlastně praktické využití druhého magnetického pole? 

Voda je schopna nasáknout obrovské množství tepelné energie - a vědět, kudy takové množství teplé vody prochází, může pomoci identifikovat příčiny zrychlení globálního oteplování.

Ale to není všechno. „Protože tento magnetický signál vyvolává i slabou magnetickou odezvu hluboko pod mořským dnem, výsledky můžeme využít, abychom se dozvěděli více o elektrických vlastnostech zemské litosféry a vrchního pláště. To by nám umožnilo mapovat proudy pohybujícího se magmatu pod zemskou kůrou mnohem podrobněji, než je tomu v současnosti, " dodal Olsen.

„Magnetická pole jsou v kombinaci s dalšími informacemi, jako je gravitační a seismická měření, jedním z klíčů k pochopení toho, co se děje pod povrchem planety," říká Rune Floberghagen, manažer mise Esa Swarm. „Nakonec nám to umožní zajistit nejlepší vzorek horních vrstev planety. To je velmi jasná a slibná ambice mise."

Témata: Země | věda | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama