Nedávejte práva robotům! Pro lidskou populaci by to bylo velmi nebezpečné, varují vědci

Proti rezoluci Evropského parlamentu, ve které pověřuje Evropskou komisi vypracováním práv "elektronických osob" se postavila v petici skupina robotiků a vědců, píše CNN.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Sporná rezoluce prošla Evropským parlamentem vloni. Evropská komise by pak výsledky své práce měla představit na konci tohoto měsíce. Podle mluvčího komise „umělá inteligence přinese mnoho užitečného pro budoucnost, ale také vzbuzuje otázky, jaký bude mít vliv na naší společnost.“ Na některé ožehavé otázky, které rezoluce obsahovala - například jak se má bránit vůči majiteli robot v továrně, když dojde k jeho poškození, však nedokázali odpovědět ani její autoři.

Proti Evropské unii, a této legislativní úpravě, se nyní postavilo na 150 odborníků na právo, robotiku, umělou inteligenci, medicínu nebo etiku. V otevřeném dopise varují, že takové právní kroky nemají nic společného s realitou, ale spíše se sci-fi. I přesto, přináší tato legislativa značné nebezpečí. A to nikoliv pro roboty, ale především pro lidskou populaci.

Jak EU počítá, měla by být některá práva přiznána i automatům v továrně nebo robotům provádějící drobné operace. Pokud by se stala s přispěním takového stroje nějaká nehoda, vlastník robota by se mohl odvolat na jeho práva, a zbavit se tak zodpovědnosti, varují odborníci.

Nathalie Nevejansová, odborník na etiku robotiky na universitě v Artois ve Francii, prohlašuje, že myšlenka udělení právnické osoby robotům je "stejně nepřipravená, jako nevhodná. Je nemožné, aby se robot účastnil společenského jednání bez člověka, a to se v dohledné budoucnosti nezmění,“ dodala. Experti souhlasí s tím, že Evropa by měla vytvořit pravidla pro robotiku a umělou inteligenci, která by zajistila bezpečnost a podpořila inovace, ale nikoliv na základě představy o budoucnosti, kterou vládnout robotičtí vládci.

Návrhy Evropského parlamentu, odrážejí snahy připravit se na budoucnost. Rezoluce prohlašuje, že by se roboti měli úředně registrovat. Měly by být také napsány zákony, které by zabránili jejich zneužití. Parlament naopak odmítl starší návrh, podle kterého by majitelé, kteří lidská pracovní místa nahradí roboty, měli by za své stroje platit sociální a zdravotní pojištění.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama