Může malý ostrůvek změnit globální rovnováhu? V bahně na dně oceánu se skrývá neuvěřitelný poklad

Japonský ostrůvek Minamitori je zapomenuté místo uprostřed Pacifiku. V posledních dnech se však na něj soustředí pohled celého japonského průmyslu. Na dně oceánu v okolí ostrůvku byly totiž nalezeny geology obří zásoby vzácných kovů a minerálů, informuje na svém webu CNN.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

ostrov Minamitori
doporučujeme

V bahně na dně oceánů kolem ostrůvku vzdáleného od Japonska se našlo nesmírné nerostné bohatství.  V celkem 16 milionech tun bahna se nachází vzácné kovy za stovky miliard dolarů. Jedná se o takzvané kovy vzácných zemin. Ty jsou používány především v high-tech elektronice.

Například jeden z nich, yttrium, najdeme v mobilech, supravodičích nebo kamerových čočkách. Podle odhadů jen yttria při současné spotřebě je v okolí ostrova na 780 let. Na podobně dlouhou dobu by naleziště mělo uspokojit spotřebu jiných prvků: europia je zde na 620 let, terbia na 420, a na 730 let vystačí zásoby dysprosia. Podle vědců z Americké geologické společnosti budou technologické možnosti lidstva díky nalezišti značně rozšířeny.

Z celého objevu je velmi znepokojena Čína. To dodnes ovládala 95% všech nalezišť kovů vzácných zemin. Často je využívala v politických hrách, kdy vyhrožovala, že zastaví dodávky strategických surovin do jiných zemí. S objevem kolem Minamitori končí nejen tento vybírací potenciál, ale i čínský monopol. Vzhledem k tomu, že cena kovů půjde na světových trzích dolů, přijdou Číňané i o značné přijmy. Naopak Japonska a Západ získali stabilní zdroj a záruku pravidelných dodávek.   

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama