Může malý ostrůvek změnit globální rovnováhu? V bahně na dně oceánu se skrývá neuvěřitelný poklad

Japonský ostrůvek Minamitori je zapomenuté místo uprostřed Pacifiku. V posledních dnech se však na něj soustředí pohled celého japonského průmyslu. Na dně oceánu v okolí ostrůvku byly totiž nalezeny geology obří zásoby vzácných kovů a minerálů, informuje na svém webu CNN.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

ostrov Minamitori

V bahně na dně oceánů kolem ostrůvku vzdáleného od Japonska se našlo nesmírné nerostné bohatství.  V celkem 16 milionech tun bahna se nachází vzácné kovy za stovky miliard dolarů. Jedná se o takzvané kovy vzácných zemin. Ty jsou používány především v high-tech elektronice.

Například jeden z nich, yttrium, najdeme v mobilech, supravodičích nebo kamerových čočkách. Podle odhadů jen yttria při současné spotřebě je v okolí ostrova na 780 let. Na podobně dlouhou dobu by naleziště mělo uspokojit spotřebu jiných prvků: europia je zde na 620 let, terbia na 420, a na 730 let vystačí zásoby dysprosia. Podle vědců z Americké geologické společnosti budou technologické možnosti lidstva díky nalezišti značně rozšířeny.

Z celého objevu je velmi znepokojena Čína. To dodnes ovládala 95% všech nalezišť kovů vzácných zemin. Často je využívala v politických hrách, kdy vyhrožovala, že zastaví dodávky strategických surovin do jiných zemí. S objevem kolem Minamitori končí nejen tento vybírací potenciál, ale i čínský monopol. Vzhledem k tomu, že cena kovů půjde na světových trzích dolů, přijdou Číňané i o značné přijmy. Naopak Japonska a Západ získali stabilní zdroj a záruku pravidelných dodávek.   

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama