Jeden z největších zabijáků lidí? 95 % populace dýchá znečištěný vzduch

Vědci v nové studii upozorňují, že již 95% světové populace dýchá znečištěný vzduch. Znečištění se týká nejen rostoucí městské populace, ale čím dál tím více i venkova,upozorňuje The Guardian.

Přidejte svůj názor

Komín, střecha, ilustrační fotografie

Navíc mezi nejvíce a nejméně znečištěnými zeměmi se rozdíl stále rozšiřuje. „Mnohé rozvíjející ekonomiky investovaly do moderních a ekologických technologií. Jiné naopak při honbě za ziskem naopak veškeré ohledy ztrácejí,“ popisuje stav Bob O’Keefe, viceprezident Health Effects Institute. Podle vědců platí, že čím chudší země, tím horší znečištění. Nemoci z důsledku znečištění vzduchu se již dnes posunuly na čtvrté místo důvodů úmrtí. Hned za vysokým krevním tlakem, špatným jídelníčkem a kouřením.

Znečištěný vzduch pak způsobuje mrtvice, nádory plic nebo srdeční onemocnění. Na tyto příčiny umírá v Číně a v Indii více než polovina lidí. Právě zde je největší tzv. vnitřní znečištění budov. K tomu dochází při spalování tuhých paliv, kdy část exhalací odchází i dovnitř budov. Na světě má jimi být ohroženo až 2,6 miliardy lidí.

Špatnou zprávou je, že musela být rozšířena tabulka znečištění. Mezi nejvíce znečištěnou a nejčistší zemí bylo v roce 1990 pouhých šest míst. Dnes musela být rozšířena na jedenáct. Stejně tak roste znečištění z dopravy. Dobrou zprávou pak je že i přes přírůstek populace klesl počet lidí zasažených exhalacemi z fosilních paliv.

Zatímco v roce 1990 bylo jimi zasaženo 3,6 miliardy lidí dnes je jich pouze 2,4 miliardy. „Existují důvody pro optimismus, ale bude to dlouhá cesta. Zdá se, že Čína začala s agresivními kroky jako je omezení těžby uhlí a větší kontrola emisi. Indie začala pracovat na zlepšení čistoty vnitřního ovzduší, například větší dostupností LPG jako paliva pro vaření, a podporou elektrifikace,“ dodává optimisticky O’Keefe.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tlačí obézním lidem tloušťka na mozek? Pokus, který překvapil vědce i…

19.12.2018 09:51 Z dřívějších výzkumů je známo, že obezita je často příčinou různých zdravotních komplikací a někdy…

Nově objevený tvor byl pojmenován po Trumpovi, strká hlavu do písku

19.12.2018 07:57 Nově objevený obojživelník, který strká hlavu do písku a kterému hrozí vyhynutí kvůli globálním…

Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

18.12.2018 12:50 Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na…

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama