Co s námi dělá nedostatek spánku? Vědci zjistili věci, ze kterých teď sami nebudou spát

Spánek je jednou z nejdůležitějších věcí v životě. Stejně jako potřebujeme vzduch nebo jídlo, i kvalitní odpočinek je nezbytný pro fungování lidského těla. Co se ale stane, když se nevyspíme?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Odborníci se zaměřili na vliv nedostatku spánku na lidské tělo a ve studii publikované v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences zjistili nepříjemnou souvislost mezi ním Alzheimerovou chorobou.

Nedostatek spánku způsobuje v těle nahromadění určitého druhu proteinu, kterým jsou u pacientů s touto nemocí obalené nervové buňky. Poprvé v historii tak vědci dokázali odhalit takový vliv na lidský mozek.

Přesná příčina vzniku Alzheimerovy choroby zatím není známa. Nepředpokládá se ani, že by občasné nevyspání mělo vyšší vliv na to, jestli u někoho tato nemoc jednou propukne či nikoliv. Výsledky studie ale přesto poukazují na závažné důsledky chronické nespavosti.

Spojitost mezi chorobou a nevyspáním totiž nelze ani vyvrátit. Samotné proteiny vytvářejí povlak kolem nervových buněk, kterému je připisováno narušování komunikace mezi jednotlivými mozkovými buňkami, což způsobuje Alzheimerovu chorobu.

Tyto proteiny se v lidském těle tvoří samovolně během dne, avšak v mnohem menším množství. Studie ale ukázala, že i po jediné probdělé noci se protein objeví na místech, která jsou při Alzheimerově chorobě nejkritičtější. Stejný výsledek výzkumníci zaznamenali u všech testovaných subjektů.

Jak podobné symptomy léčit ale odborníci netuší. Neprokázali totiž, že by se nahromaděný protein odstranil následným dospáním či pravidelným spánkem po několik dalších nocí za sebou. Podle vědců by se proto lidé, kteří toho naspí méně, měli mít na pozoru před velmi závažnými problémy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

16.12.2018 22:00 Aktualizováno Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev…

Milostné kvákání? Žáby ve městech jsou rafinovanější než žáby v přírodě,…

16.12.2018 10:15 Žáby žijící ve městech kvákají jinak a lépe než jejich kolegyně žijící v přírodě. Nečekaný příklad…

Budeme jíst hlínu? Nejnovější studie přináší zvrat v léčbě obezity

16.12.2018 08:41 Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z…

VIDEO: Starověký Egypt vydal další tajemství, objev vyrazil archeologům…

15.12.2018 20:42 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama