Co s námi dělá nedostatek spánku? Vědci zjistili věci, ze kterých teď sami nebudou spát

Spánek je jednou z nejdůležitějších věcí v životě. Stejně jako potřebujeme vzduch nebo jídlo, i kvalitní odpočinek je nezbytný pro fungování lidského těla. Co se ale stane, když se nevyspíme?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Odborníci se zaměřili na vliv nedostatku spánku na lidské tělo a ve studii publikované v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences zjistili nepříjemnou souvislost mezi ním Alzheimerovou chorobou.

Nedostatek spánku způsobuje v těle nahromadění určitého druhu proteinu, kterým jsou u pacientů s touto nemocí obalené nervové buňky. Poprvé v historii tak vědci dokázali odhalit takový vliv na lidský mozek.

Přesná příčina vzniku Alzheimerovy choroby zatím není známa. Nepředpokládá se ani, že by občasné nevyspání mělo vyšší vliv na to, jestli u někoho tato nemoc jednou propukne či nikoliv. Výsledky studie ale přesto poukazují na závažné důsledky chronické nespavosti.

Spojitost mezi chorobou a nevyspáním totiž nelze ani vyvrátit. Samotné proteiny vytvářejí povlak kolem nervových buněk, kterému je připisováno narušování komunikace mezi jednotlivými mozkovými buňkami, což způsobuje Alzheimerovu chorobu.

Tyto proteiny se v lidském těle tvoří samovolně během dne, avšak v mnohem menším množství. Studie ale ukázala, že i po jediné probdělé noci se protein objeví na místech, která jsou při Alzheimerově chorobě nejkritičtější. Stejný výsledek výzkumníci zaznamenali u všech testovaných subjektů.

Jak podobné symptomy léčit ale odborníci netuší. Neprokázali totiž, že by se nahromaděný protein odstranil následným dospáním či pravidelným spánkem po několik dalších nocí za sebou. Podle vědců by se proto lidé, kteří toho naspí méně, měli mít na pozoru před velmi závažnými problémy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že vypustili Džina z láhve

18.04.2019 11:48 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Největší mýty o uprchlících: Opravdu vysávají z Evropy peníze?

18.04.2019 09:49 Aktualizováno Migrace je téma, které budí emoce, zejména na internetu. Názory na tento fenomén se často radikálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama