Vědci rozluštili tajemství. Kde se vzaly diamanty? Odpověď srazí každého majitele na kolena

Nová geologická studie přinesla nečekané objevy! Nejtvrdší přírodní nerost, známý jako diamant, totiž podle jejích závěrů nepochází ze Země, nýbrž z vesmíru, odkud se k nám dostal prostřednictvím exploze v zemské atmosféře, v roce 2008. Jako takový je součástí horniny pocházející z neznámé planety. Informovala o tom BBC.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti, majitel prý zvažuje jeho zpracování

Zmiňovaná planeta, velikostí podobná Merkuru nebo Marsu, existovala před miliardami let, než se v důsledku srážky rozpadla na několik kousků, z nichž některé doputovaly i na Zemi.

Tým vědců došel k tomuto závěru během mikroskopické analýzy několika diamantových ložisek v Núbijské poušti. Výsledky svého výzkumu pak nechal otisknout v odborném časopisu Nature Communications. 

Při průzkumu složení diamantů objevili vědci zvláštní materiál vytvářející tlak až ve výši 20 gigapascalů. Takových vlastností by se dalo dosáhnout pouze prostřednictvím vzniku v planetě mnohem větších rozměrů, než je Země.

Farhang Nabiei z École polytechnique fédérale ve švýcarském Lausanne spolu se svými kolegy výsledky nové diamantové studie uvítali se slovy, že se konečně našel první přesvědčivý důkaz o existenci protoplanety, která náhle zmizela.

Nové poznatky o diamantech by také mohly potvrdit spekulace, že planety naší slunečné soustavy jsou samy pouhými úlomky desítek protoplanet, které se rozpadly v důsledku srážek.

Meteority vzniklé za výše uvedené situace pak spadají do kategorie vesmírných hornin nazývaných ureility, které tvoří méně, než 1 % všech objektů, které projdou naší atmosférou. Vědci naznačují, že veškeré ureility mohou pocházet ze stejné protoplanety.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama