Vědci rozluštili tajemství. Kde se vzaly diamanty? Odpověď srazí každého majitele na kolena

Nová geologická studie přinesla nečekané objevy! Nejtvrdší přírodní nerost, známý jako diamant, totiž podle jejích závěrů nepochází ze Země, nýbrž z vesmíru, odkud se k nám dostal prostřednictvím exploze v zemské atmosféře, v roce 2008. Jako takový je součástí horniny pocházející z neznámé planety. Informovala o tom BBC.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti, majitel prý zvažuje jeho zpracování

Zmiňovaná planeta, velikostí podobná Merkuru nebo Marsu, existovala před miliardami let, než se v důsledku srážky rozpadla na několik kousků, z nichž některé doputovaly i na Zemi.

Tým vědců došel k tomuto závěru během mikroskopické analýzy několika diamantových ložisek v Núbijské poušti. Výsledky svého výzkumu pak nechal otisknout v odborném časopisu Nature Communications. 

Při průzkumu složení diamantů objevili vědci zvláštní materiál vytvářející tlak až ve výši 20 gigapascalů. Takových vlastností by se dalo dosáhnout pouze prostřednictvím vzniku v planetě mnohem větších rozměrů, než je Země.

Farhang Nabiei z École polytechnique fédérale ve švýcarském Lausanne spolu se svými kolegy výsledky nové diamantové studie uvítali se slovy, že se konečně našel první přesvědčivý důkaz o existenci protoplanety, která náhle zmizela.

Nové poznatky o diamantech by také mohly potvrdit spekulace, že planety naší slunečné soustavy jsou samy pouhými úlomky desítek protoplanet, které se rozpadly v důsledku srážek.

Meteority vzniklé za výše uvedené situace pak spadají do kategorie vesmírných hornin nazývaných ureility, které tvoří méně, než 1 % všech objektů, které projdou naší atmosférou. Vědci naznačují, že veškeré ureility mohou pocházet ze stejné protoplanety.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama