Největší hrozba pro naše zuby? Zapomeňte na kávu, existuje ještě horší věc

Káva sice může povzbudit tělo, zároveň ale rozhodně neprospívá našim zubům. Oblíbený nápoj nám v ústech dokáže udělat pořádnou paseku. Pokud ale ve snaze udržet si zářivý bílý úsměv sáhnete raději po čaji, bude to ještě horší, varují zubaři pro server The Independent.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

čaj
doporučujeme

O tom, že káva nepříjemně barví naše zuby, se mluví už dlouho. Skvrny od kávy na zubech jsou dokonce vytrvalejší než skvrny od tabáku. Navíc zuby se skvrnami od kávy jsou obvykle lepivější a přitahují tak částečky jídla a bakterie. Myslíte si, že vhodnější tedy bude pít čaj?

To ani náhodou, varují zubaři. Podle experta Jordana Kirka není problémem jen černý čaj - všechny druhy čajů totiž podle něj mohou způsobit zbarvení vašich zubů. „Zubní sklovina je přirozeně porézní a může absorbovat taniny v čaji, což vede k nepříjemnému hnědému zbarvení zubů," řekl.

Třísloviny (taniny) jsou rostlinné polyfenoly trpké, svíravé či hořké chuti, které sráží proteiny. Objevují se nejen v čaji, ale i ve víně – především červeném, nebo v některých druzích ovoce.

Čaj obsahuje hned několik sloučenin, o kterých je známo, že barví zuby. Patří sem i theaflaviny či thearubiginy. Čím silnější čaj je, tím více tyto látky barví zuby. Theaflaviny a karubiginy jsou složkami taninu, látky, která se také používá v procesu opalování kůže.

Zelený čaj obsahuje nejvyšší množství taninů, říká Victor R Preedy, autor knihy Čaje ve zdravotnictví a prevenci nemocí. Některé taniny jsou antioxidanty a tak údajně pomáhají snížit riziko onemocnění srdce a rakoviny. Velké množství kyseliny tříslové může způsobit podráždění žaludku a poškození jater, experti ale zjistili, že čaje - zelené i černé, obsahují třísloviny, nikoli kyselinu tříslovou.

Kirk také vysvětluje, že vysoká úroveň taninů vytváří plak na vašich zubech, což může vést k tomu, že se zuby obarví dožluta.

Loading...
Témata: čaj | káva | zubaři | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

loading...

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Malárie už nebude tak smrtící? Nový objev by mohl zachránit milióny životů

24.04.2019 11:16 V našich zeměpisných šířkách si málokdo uvědomuje, že nejsmrtelnější nemocí je malárie. Každoročně…

Objev na Marsu: zaznamenány první otřesy

23.04.2019 20:40 Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama