Stahování z kůže a odřezávání očí. Proč jsou Taliban a IS nejhoršími teroristickými skupinami?

Praktiky radikálů z hnutí Taliban jsou čím dál tím brutálnější. I to je jedním z důvodů, proč je tato teroristická skupina v oblasti svého působení tak obávaná. Její "slávu" v posledních letech zastínil Islámský stát, co do krutosti k sobě ale mají obě skupiny velmi blízko.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Taliban patří spolu s Al-Káidou a Islámským státem mezi nejhorší africké a blízkovýchodní teroristické organizace. Na rozdíl od zbylých dvou organizací se Taliban se svými útoky zaměřuje spíše na střední a blízký východ, kde se mu ale v minulosti nesmírně dařilo.

Podobně jako radikálům z Islámského státu se i Talibanu podařilo ovládnout velkou část území. V letech 1996-2001 hnutí reálně vládlo na většině území Afghánistánu, byť se mu diplomatického uznání dostalo pouze od tří zemí: Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Pákistánu.

Nakonec byla nadvláda Talibanu svržena Američany, přesto si radikálové zachovávají v oblasti Afghánistánu značný vliv, který posilují pomocí brutálních praktik.

Dokazuje to například případ z odlehlé oblasti hornaté oblasti Ghór, kterou má toto islamistické hnutí pod kontrolou. Jeden z místních obyvatel tam byl islamisty doslova stažen zaživa z kůže, uvedl deník The Washington Post. 

Jeden ze vzdálených příbuzných Afghánce Fazla Ahmada byl podezírán z toho, že zabil bývalého velitele Talibanu. Přišla proto odplata. Ozbrojenci z Talibanu vtrhli k Ahmadovi domů a vyřízli mu oči.

Jednadvacetiletý Afghánec byl ještě naživu a křičel, když mu začali odřezávat kůži na hrudi, až bylo vidět jeho srdce. Poté tělo muže shodili z útesu, uvedli místní úředníci.

Taliban popřel, že by se na tomto hrůzném činu podílel. Ať již stál za zabitím Ahmada kdokoli, jde o další z násilností, které zemi poslední dobou ovládly. Podle místních obyvatel se již více než 15 let trvající válka stává stále brutálnější, uvedl americký deník.

Spojené státy investovaly od roku 2001 přes 100 miliard dolarů do vybudování afghánské armády, policejních jednotek, soudního systému i škol v naději, že se situace v zemi začne postupně navracet do normálu. Tyto výdaje ale měly jen malý vliv na atmosféru hněvu a odplaty, která z Afghánistánu udělala jednu z nejnebezpečnějších zemí na světě.

Islámský stát? Z bláta do louže

V oblasti teroru si Taliban může podat pomyslné ruce s Islámským státem.  Radikálové z tohoto hnutí totiž také nešli pro krutosti daleko, a mučili ženy tím nejhorším možným způsobem. Nástrojem zvaným "hryzač" jim vytrhávají z těla kusy masa, zaživa a při plném vědomí. Podle obětí způsobuje mučení nepředstavitelnou bolest, s níž se nedají srovnat ani kupříkladu porodní bolesti.

K mučení hryzačem se Islámský stát uchýlil v Iráku, kde za jeho vlády byly povinnou výbavou každé ženy pytlovité kalhoty, rukavice a ponožky. Z domu se navíc místní dívky mohou vydat pouze v doprovodu mužského příbuzného. Podle britského deníku Independent ale radikálové ve svých trestech stále přitvrzovali a neposlušným ženám začali vytrhávat kusy masa z těla.

Své o tom ví dvaadvacetiletá Fatima, která z Mosulu po několika neúspěšných pokusech utekla. "Hryzač je pro nás noční můrou. Moje sestra byla takto krutě potrestána, protože si zapomněla doma rukavice," cituje deník Fatimu, která se uchýlila do bezpečí tábora pro vysídlené osoby na severovýchodě Sýrie.

Její sestra má na těle viditelné jizvy a modřiny, pozůstatky ohyzdného zohavení, které je podle ní horší než porodní bolesti. Nástroj, kterým jí radikálové trýznivou bolest způsobili, popisuje jako pasti pro zvířata nebo kovové čelisti se zuby. Ty radikálové zatínají do těla a vytrhávají z těl obětí za doprovodu nepředstavitelné bolesti velké kusy masa.

Brutalita stoupenců Islámského státu je pověstná. Řezání hlav, znásilňování, shazování gayů ze střech vysokých budov. Ti, kteří řádění islamistů přežijí a skončí v zajetí, si asi ovšem často přejí, aby byli také po smrti.

Další z nejhorších zbraní je mučící nástroj přezdívaný létající koberec. Jde o jakousi dřevěnou lavici, která má na horním konci příčný trámek na přivázání rukou. Trik spočívá v tom, že "létající koberec" má uprostřed panty a dá se proto sklápět. Islamisté ho používají k bolestivému ohýbání páteře svých zajatců.

A když bolest nepřinutí zajatce mluvit, může napínání páteře dojít tak daleko, že se opora zad přelomí. Výjimkou nejsou ani polámaná žebra, která také nesnesou tlak vyvíjený tímto krutým mučícím nástrojem.

Vojáci při osvobozování Mosulu rovněž objevili dokumenty, které detailně popisují pokusy, které radikálové na lidech prováděli. Experimenty se měly odehrát na půdě univerzity a vzhledem ke své brutálnosti jsou přirovnávány k pokusům, které na lidech prováděli nacisté za války.

Podle The Times měli islamisté experimentovat s jedy a pesticidy. Používali chemikálie, které aplikovali na vězních a zkoušeli, jak na ně budou reagovat, jak moc budou trpět a jak rychle budou umírat. Pravost dokumentů potvrdila americká armáda a není tedy pochyb o tom, že se na univerzitě odehrála ohromná muka.

Pokusy, které radikálové uskutečňovali, trvali dlouhé tři roky. Nelze s určitostí říct, kolik vězňů bylo pokusům vystaveno, zřejmě se ale jedná o desítky, ne-li stovky.

Islámský stát podle dokumentů například podíval jedy lidem, které označoval za "pokusné králíky", v jídle. Jeden z mužů dostával deset dní stravu kontaminovanou jedem na krysy, z níž mu natekl mozek a trávicí ústrojí. Po deseti dnech muž zemřel.

Radikálové si mnuli ruce a označili pokus za úspěšný. Zvažovali také, že látku nasadí v některém z útoků, měla totiž vyřešit jejich "problémy". Testy ale probíhali i na jiných bázích.

 Jinému z vězněných můžu napíchali islamisté do ruky sloučeninu na bázi nikotinu, o níž tvrdili, že k ní nemají protilátku. Muž upadl do bezvědomí a za hodinu zemřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U některých lidí je vyšší riziko demence i těžší formy covidu-19, zjistili…

26.05.2020 13:30 Výzkum ve Velké Británii naznačuje, že lidé s genetickou mutací genu ApoE e4, zodpovědného za…

Unikátní léčba leukémie: První dítě v ČR dostává geneticky upravené bílé…

26.05.2020 12:46 Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí první dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými…

Vakcína proti covidu-19 bude nejdřív koncem roku, říká český vědec

26.05.2020 12:21 Očkování proti covidu-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku,…

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy