Cholesterol jako metla lidstva? Lékaři jsou na stopě ultimátnímu léku

Ačkoliv se o něm na veřejnosti moc nemluví, cholesterol je jedním z významných rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, která způsobují více než 50 % všech úmrtí v Česku. Jde tak o největšího zabijáka současnosti, na kterého si ale dává pozor jen málokdo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Dnešní medicína považuje cholesterol za hlavního viníka kardiovaskulárních nemocí. To je farmaceutický průmysl dobrá zpráva, neboť může chrlit na trh kvantum léků, které mají hladinu cholesterolu snižovat. Vědci ale nyní zjistili, že by se k boji proti cholesterolu usazenému v tepnách mohl použít jeden druh cukru.

Cukr, který se nazývá cyklodextrin, se běžně nachází například v osvěžovačích vzduchu. Zpráva vědců zveřejněná ve vědeckém časopisu Science Translational Medicine uvádí, že tento cukr podporuje přirozené odbourávání cholesterolu a dokáže přinutit imunitní buňky, aby zabránily zanícení.

Krom osvěžovačů vzduchu se cyklodextrin používá i v různých léčivech, jelikož podporuje rozpustnost hormonů, steroidů a dalších sloučenin.

Další výzkumy vkládají to těchto výsledků naději, ale zároveň upozorňují, že je třeba nejdříve provést klinické testy, které by vyloučily možné vedlejší účinky například na játra. Rozpuštěný cholesterol by totiž přes játra procházel a mohlo by zde tak dojít k usazení tuku.

Pokud by se však podařilo těmto vedlejším účinkům předejít, cyklodextrin by se v budoucnu mohl používat k léčbě aterosklerózy – onemocnění, při kterém se v tepnách usazuje cholesterol, vápník, imunitní buňky a další látky a vytváří v nich plaky, které mohou zabránit průtoku krve, nebo se mohou dostat například do srdce a způsobit srdeční mrtvici.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Jak rychle tajou ledovce ve Švýcarsku? Nové měření vyděsilo experty

16.10.2019 09:43 Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý…

Zachrání lidské zdraví prase? Lékaři pracují na podivných pokusech

15.10.2019 10:45 Od nepaměti lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené orgány. Jak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama