Cholesterol jako metla lidstva? Lékaři jsou na stopě ultimátnímu léku

Ačkoliv se o něm na veřejnosti moc nemluví, cholesterol je jedním z významných rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, která způsobují více než 50 % všech úmrtí v Česku. Jde tak o největšího zabijáka současnosti, na kterého si ale dává pozor jen málokdo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Dnešní medicína považuje cholesterol za hlavního viníka kardiovaskulárních nemocí. To je farmaceutický průmysl dobrá zpráva, neboť může chrlit na trh kvantum léků, které mají hladinu cholesterolu snižovat. Vědci ale nyní zjistili, že by se k boji proti cholesterolu usazenému v tepnách mohl použít jeden druh cukru.

Cukr, který se nazývá cyklodextrin, se běžně nachází například v osvěžovačích vzduchu. Zpráva vědců zveřejněná ve vědeckém časopisu Science Translational Medicine uvádí, že tento cukr podporuje přirozené odbourávání cholesterolu a dokáže přinutit imunitní buňky, aby zabránily zanícení.

Krom osvěžovačů vzduchu se cyklodextrin používá i v různých léčivech, jelikož podporuje rozpustnost hormonů, steroidů a dalších sloučenin.

Další výzkumy vkládají to těchto výsledků naději, ale zároveň upozorňují, že je třeba nejdříve provést klinické testy, které by vyloučily možné vedlejší účinky například na játra. Rozpuštěný cholesterol by totiž přes játra procházel a mohlo by zde tak dojít k usazení tuku.

Pokud by se však podařilo těmto vedlejším účinkům předejít, cyklodextrin by se v budoucnu mohl používat k léčbě aterosklerózy – onemocnění, při kterém se v tepnách usazuje cholesterol, vápník, imunitní buňky a další látky a vytváří v nich plaky, které mohou zabránit průtoku krve, nebo se mohou dostat například do srdce a způsobit srdeční mrtvici.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

16.12.2018 22:00 Aktualizováno Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev…

Milostné kvákání? Žáby ve městech jsou rafinovanější než žáby v přírodě,…

16.12.2018 10:15 Žáby žijící ve městech kvákají jinak a lépe než jejich kolegyně žijící v přírodě. Nečekaný příklad…

Budeme jíst hlínu? Nejnovější studie přináší zvrat v léčbě obezity

16.12.2018 08:41 Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama