Velký bariérový útes umírá? Korály se vaří zaživa, vědci chtějí na jejich záchranu vyslat roboty

Velký ohlas měla zpráva vědců otištěná v úterý v časopisu Nature, podle které během veder v roce 2016 zahynulo 30% korálu na Velkém barierovém útesu u Austrálie. Po celém světě se rozběhla kampaň, která by měla pomoci tento unikátní ekosystém zachránit, referují Financial Times.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Jak vědci upozorňují, korálové útesy jsou velmi citlivé na teplotu vody. Pokud teplota stoupne o 2 až 3 stupně Celsia a sluneční záření pronikne intenzivněji skrze moře, korály se doslova uvaří. Jsou však schopny regenerace pokud toto období netrvá dlouho.

V roce 2016 však vlna veder a horké vody trvala několik týdnů. Velký bariérový útes to nenávratně poškodilo. Až třetina jeho rozlohy je nyní podle oceánografů mrtvá. Neznamená to úplnou záhubu života, ale ten co na útesu zůstává je daleko méně bohatý a tvoří jej jen několik odolných druhů, píší vědci pro časopis Nature.

Ideální by bylo zchladit planetu na předindustriální úroveň. To je samozřejmě nemožné. Proto přichází na řadu moderní technika. Společnost Google se podílí 750 000 dolary na vývoji speciálních robotů. Ti mají lovit hvězdice, které patří k největším nepřátelům korálů. V případě vysokých teplot mají vypouštět speciální látku, která má vytvořit na hladině film, který má zabránit průniku slunečního světla pod hladinu.

Ten vyvíjí univerzita v Melbourne a vývoj sponzoruje firma Tiffany. Film by měl omezit dopad slunce o 30%, měl by být 50000 krát tenčí ne lidský vlas a bude biologicky odbouratelný. Zatím největší naděje dávají vědci do projektu „oplodnění“ korálu. Do umírajícího korálu by se vložil uměle vypěstovaný laboratorní korál. Uvažuje se i nad použitím korálu z Filipín, který je podle posledních studií daleko odolnější proti výkyvům teplot a horku. Zda se podaří Velký bariérový útes zachránit, ukáže až budoucnost.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama