Hrozí doba ledová? Zpomalení Golfského proudu vědcům dělá velké starosti

Mnozí vědci poslední dobou bijí na poplach. Měnící se mořské proudy znamenají velké nebezpečí pro klima planety. Může se stát, že místo vlny globálních veder přijde naopak doba ledová? Odpověď se snaží najít The Indepedent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

doba ledová

Největším problém je zpomalení Golfského proudu. Ten přispívá k oteplení zim v Evropě, kdy do Atlantiku přivádí teplou vodu z Mexického zálivu a teplých vod kolem rovníků. To, jak ovlivňuje klima v Evropě, dokazuje, že průměrné teploty v Norsku jsou o 30 stupňů Celsia vyšší nežli na stejné rovnoběžce v Kanadě. Evropa má však problém. Golfský proud podle měření zpomaluje. Za posledních 100 let téměř o 15%. Co to pro Evropu znamená?

Nelze očekávat návrat doby ledové nebo extrému, které lidem představili hollywoodští tvůrci ve filmu Den poté, usmívá se klimatolog z londýnské univerzity David Thornalley. „To je doopravdy ten nejextrémnější případ,“ podotýká. Přesto by mohly být důsledky pro Evropu neblahé. Na kontinentě by mohla klesnout průměrná roční teplota o 5 stupňů celsia. To by znamenalo především silné ohrožení kontinentálního zemědělství a nebezpečí návratu nedostatku potravin.

Thornalley však upozorňuje, že úplné zhroucení Golfského proudu nehrozí. Podle výpočtu je jen 5% hrozba, že se to do roku 2100 stane. Pro srovnání pokud máte dům na pobřeží, ať již je kdekoliv v Evropě, možnost, že bude do stejného roku zaplaven, je 20%. I přesto má zpomalení Golfského proudu již své důsledky. Teplota v Atlantiku stoupá a mění se složení mořského života. Podle Thornalley bychom měli sledovat především historické prameny, „Toto se již v minulosti stalo a naši předci byli těmto jevům vystaveni. Čím více pochopíme z minulosti, tím lépe se budeme moci připravit na budoucnost,“ dodává pro The independent

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama