Chodíte doma v botách? Děláte zásadní chybu, tvrdí nová studie

Sundáváte si boty ihned, když přijdete domů? Češi jsou většinou naučení, že se mají ihned zout a nechodit po domě či bytě v botách – na rozdíl třeba od Američanů. Ale přiznejme si – když si ve dveřích při odchodu uvědomíme, že jsme zapomněli na nočním stolku telefon, botami se už nezdržujeme a prostě v nich rychle proběhneme dovnitř a zase ven. To je ale podle vědců zásadní chyba.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boty se suchým zipem
doporučujeme

Pokud po domě šlapete v botách, můžete ohrozit vaše zdraví. Tímto chováním totiž vystavuje svou domácnost doslova hordám bakterií. Výzkum, který provedl doktor Charles Gerba, mikrobiolog a profesor na univerzitě v Arizoně, zjistil, že průměrná bota obsahuje zvenčí 421 000 jednotek bakterií a zevnitř 2 887 jednotek.

Doktor Gerba a jeho tým odhalili řadu škodlivých bakterií, včetně Escherichia coli (E.coli) Klebsiella pneumonia a Serratia ficaria. Všechny tyto bakterie mohou vést k nebezpečným infekcím. Denně totiž přicházíme do kontaktu s mnohem více bakteriemi, než si uvědomujeme - obzvlášť když procházíme různými povrchy.

„Mikroby žijí všude kolem nás a dokáží ulpět na všech površích, se kterými přicházejí do styku," vysvětlil pro The Independent Michael Loughlin z Nottingham Trent University. Loughlin se ale na druhou stranu nedomnívá, že bychom se měli znepokojovat tím, že by se bakterie šířily tím, že budeme nosit obuv i uvnitř - pokud jsme neměli tu smůlu a nešlápli do zvířecího trusu.

„Bakterie nalezené na botách pochází z toho, čím projdeme, takže si opravdu vyčistěte boty, pokud jste šlápli do fekálií (psů a jiných savců), protože mohou obsahovat bakterie, které by nám mohly ublížit," řekl. „Vždy jde o to omezit riziko. A riziko bakterií na podrážkách bot je velmi nízké. "

Gerbova studie zjistila, že na nových botách, které člověk nosí po dobu dvou týdnů, se může nahromadit 440 000 jednotek bakterií. Vědci ale také dospěli k závěru, že pokud si boty pravidelně čistíte, je toto číslo úplně jiné. Čištění obuvi saponátem údajně odstranilo fekální bakterie a snížilo celkové množství bakterií na botách o nejméně 90 procent.

Podle vědců je ale důležité si uvědomit množství škodlivých bakterií, které by mohly na vašich botách žít, pokud je pravidelně nečistíte.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama