Pijete víc než je zdrávo? Nové poznatky ukazují, jak působí alkohol na vaše tělo

Ačkoliv legendární Hogo Fogo tvrdil, že "Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství!" realita je bohužel jiná. A dá se souhlasit jen s první polovinou výroku.

Přidejte svůj názor

Alkohol, ilustrační foto

Existuje pojem standardní drink nebo také alkoholová jednotka. Je to množství alkoholu, které by zdravé osobě nemělo nijak ublížit. V České republice je to 10 gramů absolutního (100%) etanolu. Počet jednotek nelze odhadovat od vypitých skleniček, ale od obsahu alkoholu v nápoji. Jedna jednotka je například jedno desetistupňové pivo nebo malý panák tvrdého alkoholu.

U mužů je za přiměřenou dávku považováno 20 až 40 gramů alkoholu denně. U žen 10 až 30 gramů. Každý národ si však určuje přiměřenou dávku sám, takže pánové ve Francii mohou dle místních lékařů zkonzumovat až 60 gramů alkoholu denně. Pokud denně zkonzumujete více než pět jednotek alkoholu, hrozí vám závažné zdravotní obtíže.

Česká republika je na světě třetí ve spotřebě alkoholu na hlavu. Každý Čech vypije ročně 12 litrů čistého alkoholu. To má samozřejmě obrovský vliv na zdraví. Lidé především podceňují výživovou hodnotu alkoholu. 1 gram alkoholu má 7 kalorii.

Například gram tuku jich má 9. Například sklenice oblíbeného drinku Pina colada má 499 kalorii, což je asi tolik, kolik má hamburger. Půl litru desetistupňového piva má 775 kilokalorií, což je přibližně tolik kolik má chlebíček se šunkou. Proto je potřeba pít alkohol s rozmyslem. Odborníci doporučují jej konzumovat s jídlem. Při jídle se lépe vstřebává, a navíc napomáhá trávení.

Studie provedená vloni v Británii, na více než 2 milionech lidí ukázala, že umírněné pití alkoholu má blahodárný vliv na srdce. Nejlépe na tom jsou ženy po 55 letech věku, kterým mírné dávky alkoholu denně snižovali cholesterol a zlepšovali funkci srdce. Naopak u pijanů či přímo alkoholiků vysoké dávky alkoholu zapříčiňovaly problémy se srdcem.

Naopak v případě rakoviny alkohol škodí i v malém množství. Mezinárodní studie z roku 2016 dokázala, že i u příležitostných konzumentů alkoholu vzrůstá riziko rakoviny hltanu, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu.  O 6% více občasných konzumentek alkoholu onemocní rakovinou prsu, než je tomu u abstinentek.    

Alkohol má také vliv na cukrovku. Zatímco v malém množství může pomoci zabránit v jejím rozvoji, ve velkém množství ji naopak může vyvolat. Stejný vliv může mít i na náladu. Alkohol přispívá k depresím a změnám nálad. Velké množství alkoholu způsobuje výpadky paměti. Pijani a alkoholici trpí nespavostí.

Požívání alkoholu tedy závisí na úvaze každého. V malém množství může prospívat. Pokud ovšem ztratí piják hranice, přispívá k jeho záhubě mnoha způsoby.      

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit…

22.01.2019 13:20 Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco…

Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec…

21.01.2019 16:54 Aktualizováno Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama