Jak se připravuje státní návštěva na nejvyšší úrovni? Svou roli hrají květiny i křesla

Washington - O politickém rozměru návštěvy francouzského prezidenta Marcona v USA již bylo napsáno mnohé. Včera večer proběhla ve Washingtonu ale také oficiální státní večeře, na níž Macrona a jeho ženu hostil prezident Donald Trump a americká první dáma. Večeře má ale kromě ryze praktické funkce i silný symbolický význam. Vše od květin až po talíře hraje svoji roli.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bílý dům, Washington D.C., USA

Pozadí těchto důležitých státních ceremoniálů odhalila pro televizi Fox expertka na stylistiku Laura Dowling. Ta působila jako hlavní floristka Bílého domu v éře Baracka Obamy. Podle ní už samotná barevné kompozice při uvítání prvního páru Francie vzdávala hold čestným hostům. Kombinace červené, modré a bílé odkazovala k francouzským národním barvám.

Symbolická byla i volba křesel, jež měli prezident Macron a jeho žena k dispozici. Jednalo se o starožitná modře čalouněná křesla z 18. století, jež byla navržena a vyrobena ve Francii a do Bílého domu je nakoupil prezident James Monroe.

Francie a USA spolu také v minulosti stály boku po boku v mnoha válečných konfliktech, včetně amerického boje za nezávislost v 18. století nebo třeba obou světových válek. Ke společnému válečnému úsilí odkazovaly květiny, jež bývají ve francouzské a americké tradici častým symbolem padlých vojáků.


Svoji roli hrálo i nádobí. Jeho volbou americká první dáma Melania Trumpová vzdávala hold svým předchůdkyním Hillary Clintonové a Lauře Bushové, vybraný servis totiž pocházel z jejich sbírek.

Rovněž květinová výzdoba hlavní haly Bílého domu nebyla zvolena náhodně. Květy Sakury jež prostor zdobily nejsou totiž jen symbolem Bílého domu, nýbrž odkazují i k pařížským Tuilerijským zahradám, jež se nachází nedaleko sídla francouzského prezidenta.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama