Jak se připravuje státní návštěva na nejvyšší úrovni? Svou roli hrají květiny i křesla

Washington - O politickém rozměru návštěvy francouzského prezidenta Marcona v USA již bylo napsáno mnohé. Včera večer proběhla ve Washingtonu ale také oficiální státní večeře, na níž Macrona a jeho ženu hostil prezident Donald Trump a americká první dáma. Večeře má ale kromě ryze praktické funkce i silný symbolický význam. Vše od květin až po talíře hraje svoji roli.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bílý dům, Washington D.C., USA

Pozadí těchto důležitých státních ceremoniálů odhalila pro televizi Fox expertka na stylistiku Laura Dowling. Ta působila jako hlavní floristka Bílého domu v éře Baracka Obamy. Podle ní už samotná barevné kompozice při uvítání prvního páru Francie vzdávala hold čestným hostům. Kombinace červené, modré a bílé odkazovala k francouzským národním barvám.

Symbolická byla i volba křesel, jež měli prezident Macron a jeho žena k dispozici. Jednalo se o starožitná modře čalouněná křesla z 18. století, jež byla navržena a vyrobena ve Francii a do Bílého domu je nakoupil prezident James Monroe.

Francie a USA spolu také v minulosti stály boku po boku v mnoha válečných konfliktech, včetně amerického boje za nezávislost v 18. století nebo třeba obou světových válek. Ke společnému válečnému úsilí odkazovaly květiny, jež bývají ve francouzské a americké tradici častým symbolem padlých vojáků.


Svoji roli hrálo i nádobí. Jeho volbou americká první dáma Melania Trumpová vzdávala hold svým předchůdkyním Hillary Clintonové a Lauře Bushové, vybraný servis totiž pocházel z jejich sbírek.

Rovněž květinová výzdoba hlavní haly Bílého domu nebyla zvolena náhodně. Květy Sakury jež prostor zdobily nejsou totiž jen symbolem Bílého domu, nýbrž odkazují i k pařížským Tuilerijským zahradám, jež se nachází nedaleko sídla francouzského prezidenta.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama