Co všechno dokázali neandrtálci? Archeologové se nestačí divit

Kréta – Skupina neandrtálců se před 130 tisíci lety plaví na improvizovaném plavidle z pevninského Řecka na Krétu. Představa, jež by ještě před nedávnem vyvolala na tvářích vědců pobavené úsměvy. Teď se ale zdá, že není tak daleko od reality.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

archeologové
doporučujeme

Podle nedávných archeologických výzkumů dokázali lidé přeplout moře již v době kamenné. Vyplývá to z objevů učiněných na ostrově Kréta. Ty naznačují, že již před 130 tisíci lety dokázali tehdejší neandrtálci překonávat vodní plochy.

Dosud se přitom věřilo, že první mořeplavci brázdili moře až v době bronzové. Objevy z Kréty ale podle vědeckého magazínu Science naznačují, že lidé byli schopni mořeplavby o tisíce let dříve.

Kréta přitom není jediný ostrov, na němž se našly nástroje z doby, kdy podle dosavadních vědeckých názorů ještě lidé nebyli schopni plout po moři. Podobné nálezy byly učiněny například i na indonéských ostrovech. Kréta se přitom od Řecka oddělila před zhruba 5 milióny let, je tedy jisté, že neandrtálci k jejímu dosažení již potřebovali překonat poměrně široký pruh moře.


Domněnku o neandrtálských námořnících podporuje také například archeolog Alan Simmons. Ten na posledním sympóziu Americké archeologické společnosti prohlásil, že neandrtálci podle něj měli dost kognitivních i technických možností k překonání moře. Jinými slovy že byli schopni plavidla nejen vymyslet, ale i vyrobit.

Podle vědců je složité určit, jak velké plochy moře dokázali ve skutečnosti neandrtálci překonat. Není totiž zcela jisté, kde přesně se ostrov Kréta před 130 tisíci lety nacházel. Jisté ale je, že neandrtálci byli v překonávání moře mnohem úspěšnější, než si vědci dosud mysleli. 

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama