Co všechno dokázali neandrtálci? Archeologové se nestačí divit

Kréta – Skupina neandrtálců se před 130 tisíci lety plaví na improvizovaném plavidle z pevninského Řecka na Krétu. Představa, jež by ještě před nedávnem vyvolala na tvářích vědců pobavené úsměvy. Teď se ale zdá, že není tak daleko od reality.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

archeologové

Podle nedávných archeologických výzkumů dokázali lidé přeplout moře již v době kamenné. Vyplývá to z objevů učiněných na ostrově Kréta. Ty naznačují, že již před 130 tisíci lety dokázali tehdejší neandrtálci překonávat vodní plochy.

Dosud se přitom věřilo, že první mořeplavci brázdili moře až v době bronzové. Objevy z Kréty ale podle vědeckého magazínu Science naznačují, že lidé byli schopni mořeplavby o tisíce let dříve.

Kréta přitom není jediný ostrov, na němž se našly nástroje z doby, kdy podle dosavadních vědeckých názorů ještě lidé nebyli schopni plout po moři. Podobné nálezy byly učiněny například i na indonéských ostrovech. Kréta se přitom od Řecka oddělila před zhruba 5 milióny let, je tedy jisté, že neandrtálci k jejímu dosažení již potřebovali překonat poměrně široký pruh moře.


Domněnku o neandrtálských námořnících podporuje také například archeolog Alan Simmons. Ten na posledním sympóziu Americké archeologické společnosti prohlásil, že neandrtálci podle něj měli dost kognitivních i technických možností k překonání moře. Jinými slovy že byli schopni plavidla nejen vymyslet, ale i vyrobit.

Podle vědců je složité určit, jak velké plochy moře dokázali ve skutečnosti neandrtálci překonat. Není totiž zcela jisté, kde přesně se ostrov Kréta před 130 tisíci lety nacházel. Jisté ale je, že neandrtálci byli v překonávání moře mnohem úspěšnější, než si vědci dosud mysleli. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 14:09 Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 13:25 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama