Lidé neznají základní hygienické návyky? Podle odborníků dělá většina z nás velkou chybu

Ačkoliv se to nezdá, velká část lidí má podle odborníků špatně osvojené základní hygienické návyky. Například mytí rukou, které je po příchodu domů nebo po toaletě věc, nad kterou mnoho z nás příliš nepřemýšlí. Stačí jen namydlit, opláchnout a osušit. Bez jakékoliv inovace máme tento způsob natolik zautomatizovaný, že nás ani nenapadne, jestli to děláme dobře. Podle odborníků nikoliv.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

I mytí rukou má svá pravidla

Mytí rukou je základní hygienická činnost, kterou nám rodiče vštěpovali už od dětství. po použití koupelny, Mýt bychom si je měli nejen před přípravou jídla,
před jeho konzumací a po něm, ale také po návštěvě toalety, po příchodu z venku domů, po kýchnutí, smrkání, po hraní si se zvířaty včetně domácích mazlíčků i po manipulaci s odpadky.

Právě toto všechno jsou činnosti, které na našich dlaních a prstech zanechávají tisíce bakterií. Poté jen stačí, abychom si olízli prst nebo si promnuli oko a pna problém může být zaděláno. Správným mytím rukou tomu můžeme naštěstí předejít, a někteří dokonce musí. Lékaři mají k dispozici manuál, podle kterého si ruce myjí a dezinfikují, a my  se na jeden takový také podíváme.

Proces mytí rukou začíná jejich namočením pod vlažnou tekoucí vodou. Následně je potřeba přidat mýdlo. Další kroky většina z nás nějak ušmudlá tak, aby v koupelně neztráceli moc času, správná hygiena rukou by ale měla zabrat zhruba minutu. Po nanesení mýdla je totiž potřeba pustit se do práce.

Podle lékařských postupů je nutné mýdlo nejprve vetřít do kůže tak, že budeme třít dlaněmi o sebe mimo proud vody. Následně protřeme prsty o sebe s dlaněmi spojenými k sobě, podobně jako lidé, kteří se modlí. Poté je potřeba provést ten stejný postup na hřbetu ruky, položit jednu na druhou, umýt hřbet včetně prstů a poté ruce prohodit. Pořadí těchto kroků lze otočit, jak nám ukazuje video.

V dalším kroku je potřeba zbavit se špíny na bříškách prstů. Ruce spojíme v dlani tak, že prsty nasměřujeme do dlaní, a pořádně promydlíme. Při těchto činnostech důkladně promydlíme dlaně, hřbet ruky i prsty, většinou až na palec. Proto mu budeme věnovat zvláštní pozornost a promydlíme ho sevřenou dlaní.

Nesmíme zapomenout ani na nehty. Třeme krouživým pohybem namydlené sevřené špičky prstů v dlani druhé ruky a naopak. Tím dokončíme mycí proces a ruce můžeme opláchnout.

Nyní přichází na řadu sušení. K tomu jsou nejlepší jednorázové papírové ručníky. Zbaví ruce zbytkových bakterií lépe, než vysoušeče, a zároveň nezanechají nové, jako tomu je v případě tkaných ručníků na vícero použití.

Poté už zbývá jen použitým papírovým ručníkem zavřít kohoutek s vodou a máme hotovo. V případě lékařů se tento postup opakuje ještě jednou, avšak s dezinfekcí místo mýdla, to ale v domácích podmínkách až takové využití nemá.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama