Věnovali jste dětem vaše staré hračky? Udělali jste osudovou chybu, může to být hodně zlé

Dali jste svým dětem věci, se kterými jste si vy sami hráli jako malí? Panenky, stavebnice či medvídci ve vás mohou vyvolat nostalgické vzpomínky na dětství, jak ale upozorňují vědci, vašim dětem mohou uškodit. Použité hračky totiž mohou představovat pro děti toxické zdravotní riziko, varuje nová studie.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

hračky

Staré Lego stavebnice, panenky a auta obsahují nebezpečné materiály a pro děti představují zdravotní riziko. Staré hračky totiž obsahují látky, které neodpovídají moderním směrnicím pro bezpečnost hraček, ukázaly testy zveřejněné v odborném časopise Environment Science and Technology.

Vědci z univerzity v Plymouthu analyzovali 200 použitých plastových hraček nalezených v domácnostech, školkách a charitativních obchodech v jihozápadní Anglii. Objevili v nich vysoké koncentrace nebezpečných prvků, včetně bária, olova, bromu, kadmia, chrómu a selenu. Jde přitom o hračky, které mohou děti snadno strčit do pusy či olizovat.

Tyto látky jsou toxické a pokud jsou jim děti dlouhodobě vystaveny, mohou jim způsobit řadu problémů. Doktor Andrew Turner použil rentgenovou fluorescenční spektrometrii, aby analyzoval přítomnost prvků v jednotlivých hračkách.

„Toto je první systematické vyšetřování nebezpečných prvků v plastových hračkách z druhé ruky ve Velké Británii," řekl. „Hračky z druhé ruky jsou pro rodiny atraktivní možností, protože je mohou podědit po přátelích nebo příbuzných, dají se také levně a snadno koupit v second-handech, na bleších trzích a na internetu."

Zatímco moderní hračky uváděné na trh v EU musí být vyrobeny podle směrnic o bezpečnosti hraček, žádná úprava týkající se recyklace nebo opětovného prodeje starších hraček neexistuje.

„Spotřebitelé by měli být více informováni o možných rizicích spojených s malými barevnými plastovými hračkami nebo součástkami," myslí si Turner. „Nízké náklady, snadná dostupnost a recyklovatelnost dříve používaných hraček má potenciál chemicky kontaminovat pro mladší děti,“ dodává expert.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama