Věnovali jste dětem vaše staré hračky? Udělali jste osudovou chybu, může to být hodně zlé

Dali jste svým dětem věci, se kterými jste si vy sami hráli jako malí? Panenky, stavebnice či medvídci ve vás mohou vyvolat nostalgické vzpomínky na dětství, jak ale upozorňují vědci, vašim dětem mohou uškodit. Použité hračky totiž mohou představovat pro děti toxické zdravotní riziko, varuje nová studie.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

hračky

Staré Lego stavebnice, panenky a auta obsahují nebezpečné materiály a pro děti představují zdravotní riziko. Staré hračky totiž obsahují látky, které neodpovídají moderním směrnicím pro bezpečnost hraček, ukázaly testy zveřejněné v odborném časopise Environment Science and Technology.

Vědci z univerzity v Plymouthu analyzovali 200 použitých plastových hraček nalezených v domácnostech, školkách a charitativních obchodech v jihozápadní Anglii. Objevili v nich vysoké koncentrace nebezpečných prvků, včetně bária, olova, bromu, kadmia, chrómu a selenu. Jde přitom o hračky, které mohou děti snadno strčit do pusy či olizovat.

Tyto látky jsou toxické a pokud jsou jim děti dlouhodobě vystaveny, mohou jim způsobit řadu problémů. Doktor Andrew Turner použil rentgenovou fluorescenční spektrometrii, aby analyzoval přítomnost prvků v jednotlivých hračkách.

„Toto je první systematické vyšetřování nebezpečných prvků v plastových hračkách z druhé ruky ve Velké Británii," řekl. „Hračky z druhé ruky jsou pro rodiny atraktivní možností, protože je mohou podědit po přátelích nebo příbuzných, dají se také levně a snadno koupit v second-handech, na bleších trzích a na internetu."

Zatímco moderní hračky uváděné na trh v EU musí být vyrobeny podle směrnic o bezpečnosti hraček, žádná úprava týkající se recyklace nebo opětovného prodeje starších hraček neexistuje.

„Spotřebitelé by měli být více informováni o možných rizicích spojených s malými barevnými plastovými hračkami nebo součástkami," myslí si Turner. „Nízké náklady, snadná dostupnost a recyklovatelnost dříve používaných hraček má potenciál chemicky kontaminovat pro mladší děti,“ dodává expert.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Hrozba jménem předčasné úmrtí. Lékaři zjistili, kteří lidé jsou ohroženi…

15.01.2019 12:04 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama