Jíst banány je zdraví nebezpečné? Lidé mají strach, co žluté ovoce udělá s jejich tělem

Američané snědí v průměru 27 kilogramů banánů na osobu za rok - což z banánů dělá nejvíce konzumované ovoce v Americe. Někteří lidé ale naopak vyřadili banány ze své stravy kvůli vysokému obsahu cukru a kalorií ve srovnání s některými jinými druhy ovoce. Opravdu po banánech můžeme ztloustnout?

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Banány

Obavy týkající se cukru a kaloriích obsažených v banánech, nejsou na místě, říká profesorka Jessica D. Bihuniaková, odbornice na výživu z Univerzity Steinhardt v New Yorku. „Nikdo neztloustne, nebo se u něj nevyvine cukrovka jen proto, že sní hodně banánů," říká Bihuniak.

A to stejné podle ní platí u jakéhokoliv jiného ovoce. Stejně jako další všechny druhy ovoce, jsou banány nabité důležitými živinami, z nichž některé podporují zdravé srdce, střeva a udržují štíhlý pas.

Banány jsou ve srovnání s jinými druhy ovoce opravdu sladší straně. Jeden velký banán má asi 120 kalorií a 17 gramů cukrů - to je více než dvojnásobek toho, co obsahuje miska jahod, které mají 53 kalorií a asi 8 gramů cukrů.

Bihuniaková však říká, že když odborníci na výživu lidem radí, aby omezili obsah cukrů ve stravě, mluví o přidaných cukrech - takových, které jsou v třeba nealkoholických nápojích, přimíchány do pečiva a či do kávy. „Pokud jíte jen banán, nejde o žádný přidaný cukr,“ zdůrazňuje. Navíc obsahují velké množství vlákniny – velký banán má asi 3,5 gramu, tedy asi 15 procent doporučené denní spotřeby.

Zelené banány obsahují typ karbidu nazývaného odolný škrob. Vzhledem k tomu, že banány dozrávají, škrob se změní na cukry, což způsobí, že banán je sladší. Protože rezistentní škrob není snadno stravitelný, snižuje množství cukru uvolněného do krevního oběhu a pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Výzkum také naznačuje, že odolný škrob pomáhá udržovat rovnováhu zdravých střevních mikrobů.

Banány jsou také známé díky velkému obsahu draslíku, přičemž velký banán obsahuje asi 490 mg tohoto elektrolytu, který se snadno rozpouští ve vodě a vytváří kladně nabité ionty. Díky tomu umožňuje vedení elektrické energie, což je pro řadu procesů probíhajících v lidském organizmu velice důležité. Pomáhá regulovat hladinu vody v těle, podílí se na přenosu nervových vzruchů a reguluje také svalové kontrakce. Nedostatek draslíku (odborně hypokalémie) podstatně ovlivňuje schopnost buněk tvořit a šířit nervové vzruchy 

Banány také dodávají asi třetinu denní doporučené potřeby vitamínu B6. Vitamin B6 pomáhá regulovat hladinu aminokyselinového homocysteinu v krvi. Pokud není jeho hladina pod kontrolou, může negativně působit na tepny a zvyšovat riziko srdečního záchvatu, mrtvice a krevních sraženin, říká Bihuniaková.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama