Závislost, o které se nemluví? Češi ujíždějí na lécích, je jich stejně jako alkoholiků

Praha - V Česku stoupá počet lidí, kteří jsou závislí na lécích. Přitom je tato závislost stejně závažná jako užívání tvrdých drog či alkoholismus. V Česku doposud chybí záchytná síť pro lidi, kteří jsou na lécích závislí. To se má ale v budoucnu změnit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce do roku 2027 dostatečný počet ambulancí, které by měly lidem pomoci. Počítá s tím i ve strategii protidrogové politiky, která je navrhovaná na příštích devět let.

Chce také lépe pracovat s lékaři, kteří předepisují léky a zároveň chce lépe vzdělávat uživatele léků a veřejnost. Závislost na lécích byl přitom dlouho opomíjený problém. "Například ženy často užívají léky na uklidnění, třikrát častěji než muži," uvedl Vobořil. 

Podle zatím posledních odhadů užívá ve zvýšené míře hypnotika a sedativa v Česku kolem 900 tisíc lidí. Mezi tyto léky se objevují i prášky na uklidnění a na spaní. Závislost na lécích zhoršuje zdravotní stav i kvalitu života.

"Denních kuřáků máme kolem dvou milionů, rizikových uživatelů alkoholu zhruba přes milion. Řádově lze tedy problém zneužívání léků srovnat s alkoholem," uvádí šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost Viktor Mravčík. 

Dle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv se v loňském roce do lékáren rozvezlo 2,4 milionu balení hypnotik a sedativ. Kromě lékáren, kde lidé koupí léky na předpis, je mohou nakoupit i načerno na internetu.

V Česku už sice fungují adiktologické ambulance, které se zabývají léčbou závislosti, ale podle koordinátor Vobořila k nim má přístup 75 procent populace. Do budoucna chce podpořit jejich rozvoj. 

Budování těchto ambulací a školení lékařů by stát mělo přijít na 20 milionů korun ročně. Na léčbu, spojenou se závislostmi , přitom zdravotní pojišťovny ročně vynaloží 1,5 miliardy, z čehož jen 200 milionů dá na provozy specializované na léčbu závislostí.

Psychiatrické léčebny hlásí, že ročně hospitalizují kolem dvou tisíc lidí závislých na hypnotikách a sedativech. Přitom se tento počet od roku 1989 prakticky nemění. 

Uživatelé nadměrného množství léků by si měli odvykat v nemocnici, zatímco odvykání na heroinu lze zvládnout v domácích podmínkách.

"Na heroinový absťák neumřete, ale když člověk naráz vysadí velké dávky léku proti úzkosti, umřít může," vysvětluje Jakub Minařík, psy­chiatr z Kliniky adiktologie v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle něj by problém se závislostmi na lécích mohla vyřešit větší informovanost pacientů, kteří se kvůli rostoucí spotřebě mohou uchýlit i k nakupování léků na internetu.

"Když sednete k internetu a napíšete 'koupím Hypnogen', tak zjistíte, že ho můžete koupit spoustu," uvádí Minařík. Češi si ale také mohou léky objednat i ze zahraničí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

23.10.2018 12:45 Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se…

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama