Hladovění nám pomůže ke zdravému a dlouhému životu? Zapomeňte na diety a vyzkoušejte přerušovaný půst

Světové celebrity - například zpěvačka Beyonce a herec Hugh Jackman - říkají, že aby se dostaly do formy, využívají metodu označovanou jako přerušované hladovění. Jak tato metoda funguje? A neškodí tělu?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

hubnutí

Kolik času uplynulo od chvíle, kdy jste naposledy jedli? Lidé, kteří přerušovaně hladoví vlastně tak úplně nehladoví. Jedí během osmihodinových bloků, které se střídají se 16 hodinami půstu. Během tohoto 16hodinového úseku se jejich těla podrobují změně, která je odlišuje od těch, kteří jedí „normálně“.

Jak to funguje?

Když jíte, ukládáte získanou energii do jater jako glykogen. Když po 10 až 12 hodinách nesníte další jídlo, vaše glykogenové rezervy budou extrémně nízké. V důsledku toho se můžete cítit více podrážděně než obvykle, vědci tento stav označují jako „hangry" – jde o kombinaci anglických slov „hungry“ - hlad a „angry“ - naštvaný.

„Když máte jen malé množství glykogenu - tukové buňky ve vašem těle uvolňují tuky do krevního oběhu. Tukové buňky zamíří přímo do jater, kde jsou přeměněny na energii pro vaše tělo a mozek. Takže doslova spalujete tuky, abyste přežili,“ vysvětluje pro server Business Insider neurovědec Mark Mattson.

Krevní vzorky ukazují, že lidé, kteří hladověli 12 až 24 hodin, zaznamenali 60% nárůst energie z tuku, přičemž největší změna nastala po 18 hodinách. Právě to je přínos přerušovaného hladovění, protože se dostanete do stavu nazvaného ketóza. A právě proto si někteří výzkumníci myslí, že přerušovaný půst může být klíčem k delšímu a zdravějšímu životu.

Proces spalování tuku uvolňuje chemické látky nazývané ketony. V mozku ketony spouštějí uvolnění důležité molekuly zvané BDNF. BDNF pomáhají budovat a posilovat neurony a neurální spojení v oblastech mozku, které jsou zodpovědné za učení a paměť. Což by mohlo vysvětlit, proč se ukázalo, že zvýšení produktivity ketonu zlepšuje paměť u lidí s počátečními příznaky demence. Zvyšování ketonů v těle je také běžnou léčbou u pacientů se závažnou epilepsií, vysvětluje expert.

Nemusíte se nutně snažit zvýšit hladinu ketonu. Zavedení většího množství tučných potravin do vaší stravy a naopak omezení sacharidů může mít podobný účinek. Lidéí, kteří tuto metodu po dobu 3 měsíců zkoušeli, ztratil nejen kila, ale i tělesný tuk. Také zaznamenali pokles krevního tlaku a hormonu (IGF-1), který souvisí se stárnutím a onemocněním.

Vědci však zjistili, že hladovění zvyšuje hladinu ketonu více. Ketogenní diety mohou zvýšit ketony 4krát, zatímco hladovění zvyšuje ketony až 20krát. Výsledkem je, že hladovění - ve srovnání s ketogenní stravou - může mít silnější a příznivější účinek na celkové zdraví.

„Půst a ketóza jsou od počátku klíčem k našemu přežití. Pomohli našim předkům přežít dobu hladovění. A dnes jsou uznávány jako způsob, jak udržet budoucí generace mentálně a fyzicky zdravé,“ dodává Mattson.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlajky, které Američané nechali na Měsíci, jsou úplně bílé. Jak se to…

17.10.2018 13:56 Američtí astronauti během pilotovaných letů na Měsíc zanechali na jeho povrchu celkem šest…

Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak…

17.10.2018 13:15 Aktualizováno Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být…

Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

17.10.2018 09:58 Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků.…

Historici se spletli? Pompeje možná zanikly jindy

16.10.2018 22:06 Římské město Pompeje možná pohltil sopečný prach Vesuvu o dva měsíce později, než si dosud…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama