Jak vypadá nejodolnější tvor na světě? Přežije pád jaderné bomby, srážku s asteroidem, výbuch supernovy i hladomor

Ani nejsilnější tvorové na zemi nedokáží žít bez slunce. Existuje však na planetě tvor, který vydrží 30 let bez vody a potravy, radiaci silnější než z atomové bomby, vakuum, teplo i mráz. Seznamte se s želvuškou.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Želvuška nemá na délku ani jeden milimetr. Zde na snímku na mnohonásobném zvětšení.

„Želvušky jsou extrémně odolní živočichové," říká Thomas Boothby, specialista z University of North Carolina. "Vědci se stále snaží zjistit, jak dokáží přežít tyto extrémy."

I kdyby se všechny oceány na Zemi vypařily a úplně zničily život na planetě, Boothby tvrdí, že želvušky by v naprostém klidu přežily vysoké teploty. Ostatní druhy žijící v moři by pravděpodobně zemřely dříve, než by se voda začala vařit.

Pokud se naše Slunce stane zhruba za šest miliard let červeným obrem i to budou podle vědců schopny přežít. Teprve až naši planetu Slunce pohltí, bude to znamenat u jejich konec, tvrdí časopis  Scientific Reports.

Vesmírné události, jako jsou střety asteroidů s planetou nebo výbuch supernovy, byly příčinou minulých hromadných vymírání na Zemi. Podobné katastrofy by mohly snadno vymazat i lidstvo.  „Patříme k citlivým druhům a drobné změny v životním prostředí nás dramaticky ovlivňují,“ říká spoluautor studie Rafael Alves Batista z Oxfordské univerzity.

Blízko naší planetě jsou  Jupiterůvy měsíc Europa a Saturnův měsíc Enceladus. Ty mají pravděpodobně podpovrchové oceány vyhřívané sopečnou činností. Pokud je na nich život, mohl by se podobat právě želvuškám. I proto vědce tolik zajímají.

Pokud by planetu zasáhla velká katastrofa, mohly by právě želvušky obnovit život na planetě. Jejich schopnost přežití je naprosto fascinující. Předpokládá se, že pokud by na planetu dopadl asteroid jako před 66 miliony léty, vyhubilo by to 75% všech druhů.

Vznikla by planetární zima. Protože však osminohé želvušky žijí u kráterů podmořských vulkánů, nijak by se jich to nedotklo. Dokonce, i pokud by zamrzly v ledu, po rozmražení by oživly.

Želvušky by přežily i jiné katastrofy, které by mohly zemi zasáhnout nebo již zasáhly. Výbuch supernovy a vypaření oceánu? Masivní erupce gama záření?  Nepravděpodobné, ale i kdyby želvušky to přežijí!  Vědci tvrdí, že pouze úplné spálení planety Země Sluncem povede k úplnému vyhynutí života na Zemi, a to včetně želvušek.

„Zdá se, že život, je těžké úplně zničit," říká další expert z Oxfordu David Sloan. "Obrovské množství druhů může zaniknout, ale život jako celek bude pokračovat." A to je povzbudivá zpráva pro vědce hledající známky života mimo naší planetární soustavu.

„Želvušky jsou tak nezničitelné tady na Zemi," říká Alves Batista, "ale je možné, že existují další podobné odolné druhy jinde ve vesmíru."

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta X existuje? Astronomové jsou jí na stopě, objevili podivné těleso…

18.10.2018 16:51 Astronomové nedávno objevili nový extrémně vzdálený objekt nacházející se daleko za oběžnou dráhou…

Zdá se vám, že jaro a podzim už neexistují? Podle vědců brzy můžeme přijít…

18.10.2018 10:57 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak…

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být…

Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama