Odhalíme tajemství vzniku naší sluneční soustavy? Vědci zachytili zvláštní objekt

Již v roce 2004 Hubbleovu teleskopu zachytil planetku, která již tehdy překvapila vědce svoji strukturou. Teprve nyní ji však mohli prozkoumat. Podle vědců by mohla odhalit mnohé o vzniku naší sluneční soustavy, píše The Independent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

asteroid
doporučujeme

Planetka s označením 2004 EW95 byla Hubbelovým teleskopem zachycena již v roce 2004. Až nyní však měli vědci dostatečně výkonné přístroje k jejímu prozkoumání. Planetka měří zhruba 300 kilometrů a je 4 miliardy kilometrů o země v takzvaném Kuiperově pásmu, tvořeném asteroidy a planetkami za oběžnou dráhou Neptunu.

Pomocí nového teleskopu ESO/VLT umístěného v Chile mohl být proveden podrobný průzkum zvláštního tělesa. Především vědce na planetce zaujala zvláštní struktura planetky. V Kuiperově pásmu se totiž objevují poměrně složením chudé tělesa. Podle vědců je však 2004 EW95 složena z uhlíku, které planetky v Kuiperově pásmu neobsahují.

Podle vědců 2004 EW95 vznikla někde v oblasti mezi Jupiterem a Marsem během formování sluneční soustavy a během jejího bouřlivého formování byla vystřelena na její okraj. „Potvrzuje to naše dosavadní teorie o formování sluneční soustavy. Muselo být skutečně bouřlivé, když bylo vystřeleno tak velké těleso ze středu soustavy tak daleko,“ tvrdí astronom ESO Olivier Hainaut.

I přes supermoderní vybavení bylo sledování planetky 2004 EW95 jednoduchou záležitostí. Planetka se nachází ve velké vzdálenosti od Slunce a je tedy špatně osvětlená. Navíc je to malé a pohybující se těleso. „Je to jako sledovat horu černého uhlí na černém plátně přes černou noční oblohu,“ poznamenává profesor Thomas Puzia.

Podle vědců se má v oblasti nacházet více podobných těles, ale vzhledem k jejich velkosti a pozorovacím  podmínkám, které v oblasti panují, jsou pro nás zatím nezachytitelná.  

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimozemský život na dosah ruky? Překvapivé přiznání vědců

18.08.2019 19:27 Mimozemský život nemusí nutně vypadat jako zelení mužíčci s tykadly nebo velké chapadlovité bestie.…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama