Odhalíme tajemství vzniku naší sluneční soustavy? Vědci zachytili zvláštní objekt

Již v roce 2004 Hubbleovu teleskopu zachytil planetku, která již tehdy překvapila vědce svoji strukturou. Teprve nyní ji však mohli prozkoumat. Podle vědců by mohla odhalit mnohé o vzniku naší sluneční soustavy, píše The Independent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

asteroid

Planetka s označením 2004 EW95 byla Hubbelovým teleskopem zachycena již v roce 2004. Až nyní však měli vědci dostatečně výkonné přístroje k jejímu prozkoumání. Planetka měří zhruba 300 kilometrů a je 4 miliardy kilometrů o země v takzvaném Kuiperově pásmu, tvořeném asteroidy a planetkami za oběžnou dráhou Neptunu.

Pomocí nového teleskopu ESO/VLT umístěného v Chile mohl být proveden podrobný průzkum zvláštního tělesa. Především vědce na planetce zaujala zvláštní struktura planetky. V Kuiperově pásmu se totiž objevují poměrně složením chudé tělesa. Podle vědců je však 2004 EW95 složena z uhlíku, které planetky v Kuiperově pásmu neobsahují.

Podle vědců 2004 EW95 vznikla někde v oblasti mezi Jupiterem a Marsem během formování sluneční soustavy a během jejího bouřlivého formování byla vystřelena na její okraj. „Potvrzuje to naše dosavadní teorie o formování sluneční soustavy. Muselo být skutečně bouřlivé, když bylo vystřeleno tak velké těleso ze středu soustavy tak daleko,“ tvrdí astronom ESO Olivier Hainaut.

I přes supermoderní vybavení bylo sledování planetky 2004 EW95 jednoduchou záležitostí. Planetka se nachází ve velké vzdálenosti od Slunce a je tedy špatně osvětlená. Navíc je to malé a pohybující se těleso. „Je to jako sledovat horu černého uhlí na černém plátně přes černou noční oblohu,“ poznamenává profesor Thomas Puzia.

Podle vědců se má v oblasti nacházet více podobných těles, ale vzhledem k jejich velkosti a pozorovacím  podmínkám, které v oblasti panují, jsou pro nás zatím nezachytitelná.  

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

18.09.2018 21:28 Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená…

Skleněný zabiják. Češi mohou pátrat po místech, která jsou pro ptáky…

17.09.2018 11:04 Praha - Češi se v týdnu od 24. září připojí k celosvětové akci Collision Count Week, při níž lidé…

Jaký by byl život, kdyby byla Země placatá? Zažít byste to nechtěli

17.09.2018 10:50 Médii se čas od času prožene zpráva o lidech, kteří se domnívají, že planeta Země není kulatá, ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama