Odhalíme tajemství vzniku naší sluneční soustavy? Vědci zachytili zvláštní objekt

Již v roce 2004 Hubbleovu teleskopu zachytil planetku, která již tehdy překvapila vědce svoji strukturou. Teprve nyní ji však mohli prozkoumat. Podle vědců by mohla odhalit mnohé o vzniku naší sluneční soustavy, píše The Independent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

asteroid

Planetka s označením 2004 EW95 byla Hubbelovým teleskopem zachycena již v roce 2004. Až nyní však měli vědci dostatečně výkonné přístroje k jejímu prozkoumání. Planetka měří zhruba 300 kilometrů a je 4 miliardy kilometrů o země v takzvaném Kuiperově pásmu, tvořeném asteroidy a planetkami za oběžnou dráhou Neptunu.

Pomocí nového teleskopu ESO/VLT umístěného v Chile mohl být proveden podrobný průzkum zvláštního tělesa. Především vědce na planetce zaujala zvláštní struktura planetky. V Kuiperově pásmu se totiž objevují poměrně složením chudé tělesa. Podle vědců je však 2004 EW95 složena z uhlíku, které planetky v Kuiperově pásmu neobsahují.

Podle vědců 2004 EW95 vznikla někde v oblasti mezi Jupiterem a Marsem během formování sluneční soustavy a během jejího bouřlivého formování byla vystřelena na její okraj. „Potvrzuje to naše dosavadní teorie o formování sluneční soustavy. Muselo být skutečně bouřlivé, když bylo vystřeleno tak velké těleso ze středu soustavy tak daleko,“ tvrdí astronom ESO Olivier Hainaut.

I přes supermoderní vybavení bylo sledování planetky 2004 EW95 jednoduchou záležitostí. Planetka se nachází ve velké vzdálenosti od Slunce a je tedy špatně osvětlená. Navíc je to malé a pohybující se těleso. „Je to jako sledovat horu černého uhlí na černém plátně přes černou noční oblohu,“ poznamenává profesor Thomas Puzia.

Podle vědců se má v oblasti nacházet více podobných těles, ale vzhledem k jejich velkosti a pozorovacím  podmínkám, které v oblasti panují, jsou pro nás zatím nezachytitelná.  

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama