Hrozí lidstvu apokalypsa? Pomatené vize i reálné hrozby

Komentář - V populární kultuře se dost často objevuje téma apokalypsy, která má nejrůznější podobu. Ať už jde o zombie apokalypsu zpracovanou např. v seriálu, komiksech a hrách The Walking Dead, či Zombieland případně ekologickou katastrofu, jak ji zpracoval film Interstellar a nesmíme zapomínat ani na prapočátek představ o apokalypse, kterou najdeme v Bibli. Čeká nás v dohledné době něco podobného?

Přidejte svůj názor

Apokalypsa

Zpravodajská televizní stanice měla pro své vysílání připraven klip pro případ apokalypsy. V klipu hraje píseň Blíž k tobě Bože můj.


Zdá se, že kdyby v Česku hrozila nějaká apokalypsa, bude na ni připraveno, alespoň pokud se týká zásob potravin. Ve svém tweetu si toho nedávno všimla Dana Lapáčková či uživatel Fotr Lotr. 

Existují ovšem reálné hrozby, které by případnou apokalypsu mohly přivodit. Podívejme se společně na některé z nich. První by určitě mohla být ekologická katastrofa. 

„Dokážeme vyrábět více a zajišťovat lepší služby s menším zamořením a menší závislostí na fosilních palivech. Ale bohužel sledujeme také negativní ekologické trendy. Přibývání skleníkových plynů v atmosféře, spalujeme velké množství ropy, uhlí a zemního plynu. Druhou věcí je ubývání přírody. Mizí poslední zbytky divočiny, ale také vymírají nejrůznější druhy živočichů a rostlin," domnívá se Vojtěch Kopecký z tink-tanku Glopolis. 

Ostatně to, že se s planetou něco děje potvrdil nedávný výzkum pobřeží Ománu, kde byla objevena mrtvá zóna větší než území Skotska. "Ryby, mořští živočichové i rostliny nemají v této oblasti šanci přežít, protože jim chybí kyslík," uvedl k měření doktor Basitian Quest v odborném časopise Geophysical Research Letter. Nabízí se otázka, kolik mrtvých zón se ve světových mořích ještě nachází?

Druhou hrozbou je případný jaderný konflikt. „Rizikovými faktory pro potenciální konflikt jsou omezení mezinárodní spolupráce, ztráta důvěry ve smysl diplomacie, v mezinárodní ekonomickou, společenskou nebo politickou spolupráci. Dále také růst nacionalismu, izolace států a rostoucí nepřátelství mezi velkými mocnými státy, které vlastní nebezpečné technologie, jako jsou jaderné zbraně," uvedla pro Radio Wave Dagmar Rychnovská politoložka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Lze říct, že jaderný konflikt světu hrozí od doby, kdy se objevil jev atomové reakce.

Další hrozbu představuje pandemie. Nedávno svět šokoval miliardář Bill Gates s prohlášením, že světu hrozí, že by v příštích dvaceti letech mohla vypuknout pandemie chřipky, která by byla schopna zabít až třicet milionů lidí.  „Když řeknete světovým vládám, že biologická zbraň takového kalibru je zrovna ve výrobě, tak by bylo nutné okamžitě jednat a na hrozbu se připravit," uvedl ve své přednášce v Massachusetts Gates. 

Všechno ovšem závisí hned na několika faktorech a to např. na proočkovanosti obyvatel, na stavu obyvatel i na způsobu přenosu. 

Velmi oblíbenou podobu apokalypsy v populární kultuře představuje napadení zemí mimozemskou formou života. V poněkud humornější rovině si z touto myšlenkou pohrávala komedie Evoluce s Davidem Duchovnym v hlavní roli. „Pravděpodobnost setkání s mimozemskou civilizací se odvíjí od toho, že předpokládáme její existenci. Což samo o sobě není jisté. Já věřím, že někde existuje život a že může existovat i v podobě inteligentní společnosti. Co se týče pravděpodobnosti setkání s mimozemšťany, jsem méně optimistický," uvedl pro Wave Jan Kolář, šéf České kosmické kanceláře. 

Mimozemský život zcela vyloučit nelze nabízí se otázka, jakou bude mít tento život podobu. Koneckonců existenci mimozemského života nevylučuje ani Jiří Grygar, který v rozhovoru pro Respekt uvedl, že "z geologických záznamů víme, že život se na Zemi začal rozvíjet prakticky ihned poté, co to podmínky umožnily. Lze se tedy domnívat (byť se značnou dávkou nejistoty), že život může být v kosmu hojný. Otázka je, v kolika případech se vyvinul v inteligentní formy."  

Čas od času se také objevují zprávy o srážce naší Země s cizí planetou. Naposledy to bylo loni, kdy se podle křesťanského numerologa Davida Meadea naše planeta měla v říjnu 2017 srazit s Planetou X, známou jako Nibiru. Předpověď mu nevyšla a lidstvo žije dál. Zprávy o možné apokalypse se budou objevovat neustále, je ovšem důležité, abychom tyto „zaručené zprávy" uměly odlišit od skutečných rizik.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama