Trápí vás časté bolesti hlavy? Na vině může být jídelníček. Těmto jídlům se určitě vyhněte

Bolest hlavy u deseti procent lidí vyvolává jídlo a pití. Které druhy potravin jsou na vině nejčastěji?

Přidejte svůj názor

Migréna - ilustrační obrázek

Migréna je chronické onemocnění projevující se opakovanými záchvaty bolesti hlavy, které omezují nebo dokonce znemožňují jakoukoli aktivitu nemocného.

Málo se ale ví, že každou desátou bolest hlavy může vyvolat nevhodné jídlo. Pokud i vy patříte mezi lidi, které sužují urputné bolesti hlavy, zkuste si vzpomenout, co jim předcházelo.

Nejvíc provokují citrusy a sýry

Podle výzkumu některých lékařů vyvolají bolest hlavy citrusy (a samozřejmě i citrusové džusy). Dále jsou to především tučná jídla (nejčastěji sýry), čokoláda, ale i některé druhy zeleniny, např. rajčata.

Tělo pravděpodobně reaguje na určité látky, jako jsou tyramin (zejména ve zrajících sýrech, ale i mozarella, feta sýr, nebo parmezán) nebo fenyletylamin. Možné je i to, že lidé s migrénou nemají dostatek enzymů, které by si s různými látkami v potravinách poradily. Například tyramin pak způsobí to, že se v těle zvýší tlak a dojde k většímu tlaku na cévy – a bolest hlavy je na světě.

Dalšími potravinami s vysokým obsahem tyraminu jsou naložené olivy, kyselé okurky, fazole a vůbec veškeré konzervované potraviny.

Pravidelnost je důležitá

Bolesti hlavy si můžeme přivodit i výkyvy ve stravování. Například dlouhým hladověním při držení diet. To totiž způsobuje pokles hladiny krevního cukru. Jako následek se dostavuje malátnost, nevolnost a u některých lidí i bolesti hlavy.

Důležitý je samozřejmě i pitný režim. Ideální je obyčejná voda. U lidí se sklonem k migrénám platí dvojnásob, že by se měli vyhnout alkoholu. Nejrizikovější jsou červená vína, destiláty, ale i některé druhy piva. V kombinaci s kouřením si o migrénu přímo říkáte.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

18.09.2018 21:28 Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená…

Skleněný zabiják. Češi mohou pátrat po místech, která jsou pro ptáky…

17.09.2018 11:04 Praha - Češi se v týdnu od 24. září připojí k celosvětové akci Collision Count Week, při níž lidé…

Jaký by byl život, kdyby byla Země placatá? Zažít byste to nechtěli

17.09.2018 10:50 Médii se čas od času prožene zpráva o lidech, kteří se domnívají, že planeta Země není kulatá, ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama