Co způsobuje nevysvětlitelná úmrtí? Vědci rozlouskli další záhadu

V sedmdesátých letech minulého století vědce zaskočil rychlé a nevysvětlitelné úmrtí žab a dalších obojživelníků v lesích střední Ameriky. Obavy vědců vzrostly potom, co si vědci na základě dalšího výzkumu uvědomili, že populace těchto živočichů klesá po celém světě a některé druhy možná vyhynou. Teprve až v roce 1998 objevili příčinu tohoto vymírání. Jde o plíseň, jejíž novou formu našli vědci docela nedávno.

Přidejte svůj názor

Pralesnička strašná

Plíseň, která úmrtí obojživelníků způsobuje, se nazývá  Batrachochytrium dendrobatidis. Jejím působením dochází k poškození kůže obojživelníků a způsobuje srdeční selhání. Zatím zůstává tajemství, kde a kdy vznikla.

Byly známi čtyři rodové linie této plísně, které byly objeveny v Evropě, Africe a Brazílii. Právě ona čtvrtá forma byla viruletní a snadno se šířící. U Jihokorejských žab byla nově analyzována pátá. Nalezené vzorky ukazovaly větší genetickou rozmanitost a to ukazuje na to, že tato forma předchůdcem těch ostatních, které se rozšířily mimo oblast Asie. Na základě dalších poznatků pak vědci stanovili, že předchůdce této vývojové linie vznikl někdy před 50 až 120 lety.

Jeho potomci se potom šířili prakticky do celého světa a tomuto šíření pomohl i obchod se zvířaty. Asijská linie byla objevena u Kuňky východní (Bombina orientalis), která byla do Evropy dovezena jako „domácí mazlíček.“

Tým vědců, který tuto plíseň zkoumá, ale zároveň přiznává, že je zapotřebí více vzorků, aby se zkontrolovaly i další druhy této plísně, které by mohly představovat další hrozbu. Nejde o první případ plísně, která ohrožuje obojživelníky. V posledních deseti letech sužuje salamandry v severní Evropě plísňové onemocnění salamandrivorans, které také pochází z asijského kontinentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Modrá a zelená? Země měla v minulosti úplně jinou barvu

23.10.2018 15:41 Ne nadarmo se Zemi říká modrá planeta. Zhruba 70 procent povrchu tvoří voda a pevnina je většinou,…

VIDEO: Moře ukrývalo tajemství z dob antiky. Něco takového se hned tak…

23.10.2018 15:25 Aktualizováno Mezinárodní tým archeologů objevil na dně Černého moře dosud nejstarší nedotčený vrak antické řecké…

Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

23.10.2018 12:45 Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se…

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama