Co způsobuje nevysvětlitelná úmrtí? Vědci rozlouskli další záhadu

V sedmdesátých letech minulého století vědce zaskočil rychlé a nevysvětlitelné úmrtí žab a dalších obojživelníků v lesích střední Ameriky. Obavy vědců vzrostly potom, co si vědci na základě dalšího výzkumu uvědomili, že populace těchto živočichů klesá po celém světě a některé druhy možná vyhynou. Teprve až v roce 1998 objevili příčinu tohoto vymírání. Jde o plíseň, jejíž novou formu našli vědci docela nedávno.

Přidejte svůj názor

Pralesnička strašná

Plíseň, která úmrtí obojživelníků způsobuje, se nazývá  Batrachochytrium dendrobatidis. Jejím působením dochází k poškození kůže obojživelníků a způsobuje srdeční selhání. Zatím zůstává tajemství, kde a kdy vznikla.

Byly známi čtyři rodové linie této plísně, které byly objeveny v Evropě, Africe a Brazílii. Právě ona čtvrtá forma byla viruletní a snadno se šířící. U Jihokorejských žab byla nově analyzována pátá. Nalezené vzorky ukazovaly větší genetickou rozmanitost a to ukazuje na to, že tato forma předchůdcem těch ostatních, které se rozšířily mimo oblast Asie. Na základě dalších poznatků pak vědci stanovili, že předchůdce této vývojové linie vznikl někdy před 50 až 120 lety.

Jeho potomci se potom šířili prakticky do celého světa a tomuto šíření pomohl i obchod se zvířaty. Asijská linie byla objevena u Kuňky východní (Bombina orientalis), která byla do Evropy dovezena jako „domácí mazlíček.“

Tým vědců, který tuto plíseň zkoumá, ale zároveň přiznává, že je zapotřebí více vzorků, aby se zkontrolovaly i další druhy této plísně, které by mohly představovat další hrozbu. Nejde o první případ plísně, která ohrožuje obojživelníky. V posledních deseti letech sužuje salamandry v severní Evropě plísňové onemocnění salamandrivorans, které také pochází z asijského kontinentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama