Co způsobuje nevysvětlitelná úmrtí? Vědci rozlouskli další záhadu

V sedmdesátých letech minulého století vědce zaskočil rychlé a nevysvětlitelné úmrtí žab a dalších obojživelníků v lesích střední Ameriky. Obavy vědců vzrostly potom, co si vědci na základě dalšího výzkumu uvědomili, že populace těchto živočichů klesá po celém světě a některé druhy možná vyhynou. Teprve až v roce 1998 objevili příčinu tohoto vymírání. Jde o plíseň, jejíž novou formu našli vědci docela nedávno.

Přidejte svůj názor

Pralesnička strašná

Plíseň, která úmrtí obojživelníků způsobuje, se nazývá  Batrachochytrium dendrobatidis. Jejím působením dochází k poškození kůže obojživelníků a způsobuje srdeční selhání. Zatím zůstává tajemství, kde a kdy vznikla.

Byly známi čtyři rodové linie této plísně, které byly objeveny v Evropě, Africe a Brazílii. Právě ona čtvrtá forma byla viruletní a snadno se šířící. U Jihokorejských žab byla nově analyzována pátá. Nalezené vzorky ukazovaly větší genetickou rozmanitost a to ukazuje na to, že tato forma předchůdcem těch ostatních, které se rozšířily mimo oblast Asie. Na základě dalších poznatků pak vědci stanovili, že předchůdce této vývojové linie vznikl někdy před 50 až 120 lety.

Jeho potomci se potom šířili prakticky do celého světa a tomuto šíření pomohl i obchod se zvířaty. Asijská linie byla objevena u Kuňky východní (Bombina orientalis), která byla do Evropy dovezena jako „domácí mazlíček.“

Tým vědců, který tuto plíseň zkoumá, ale zároveň přiznává, že je zapotřebí více vzorků, aby se zkontrolovaly i další druhy této plísně, které by mohly představovat další hrozbu. Nejde o první případ plísně, která ohrožuje obojživelníky. V posledních deseti letech sužuje salamandry v severní Evropě plísňové onemocnění salamandrivorans, které také pochází z asijského kontinentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc, která lidem trhá maso, nezmizela. Lékaři by měli pacienty testovat…

21.02.2019 13:50 Lepra neboli malomocenství je nemoc, která je považována za stejně vymýcenou, jako například mor.…

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama