Vyhnal křižáky ze Svaté země. Co ale skutečně zabilo legendárního Saladina?

Dokázal porazit křížovou výpravu a prakticky tak ukončil éru křižáckých států na Blízkém východě, přesto ho nakonec dokázala poměrně snadno a rychle skolit neznámá nemoc – to už teď ale neplatí, alespoň vědec Stephen Gluckman z University of Pennsylvania se domnívá, že odhalil nemoc, která zabila největšího protivníka křižáků

Přidejte svůj názor

Saladin
doporučujeme

Saladinova smrt byla doposud víceméně záhadou, zejména proto, že zemřel velmi náhle a v poměrně dobré zdravotní kondici ve věku něco málo přes padesát let. Začátkem května ale na konferenci věnované  klinické patologii vystoupil Stephen Gluckman, odborník na parazitická onemocnění. Pozorně přezkoumal zprávy, které se o zdravotním stavu Saladina dochovaly a došel k závěru, že za jeho smrt mohl tyfus, bakteriální onemocnění, které je dodnes běžné na Blízkém východě a které prokazatelně řádilo i ve středověku.

Gluckman při své diagnóze vycházel z kroniky příslušníka Saladinova dvora, který Saladinovu nemoc popisuje následujícím způsobem: „projevoval velkou otupělost a neuplynula ani polovina noci předtím, než udeřila žlučovitá horečka, která byla spíše vnitřní než vnější.“ Symptomy se postupně zhoršovaly a Saladin zemřel během necelých 2 týdnů.

Tyfus se šíří pomocí kontaminované vody nebo potravin a bez pomoci antibiotik je smrtelný. Ještě v dnešní době na tyfus zemře kolem dvou set tisíc lidí ročně, převážně v rozvojovém světě. Hlavní důvody jsou na snadě špatná lékařská péče a zejména nedostatečný přístup k antibiotikům. 

Samozřejmě ani tento pokus o určení příčiny Saladinovy smrti není bez problémů. Tím patrně nejzásadnějším je, že ve skutečnosti nejde o skutečnou vědeckou lékařskou diagnózu, pro tu by bylo nutné prozkoumat Saladinovy pozůstatky. Jde tedy o pouhou hypotézu, spočívající na rozboru několika kronikářských záznamů, které Saladinovu nemoc a smrt popisují.

Pokud se vychází ze spolehlivých pramenů je sice možné poměrně spolehlivě určit jádro nemoci, ale stále to má daleko k vědecké jistotě. Hlavním problémem je naprosto odlišný přístup moderního a středověkého lékařství. To co se středověkým kronikářům mohlo zdát jako neškodný symptom nehodný záznamu, by dnes klidně mohlo sehrát klíčovou roli v moderní diagnóze.

A naopak, zdůraznění některých problémů může svést moderní lékaře na falešnou stopu. Ovšem to jsou problémy, kterým se u takovýchto pokusů není možné prakticky vyhnout - ale to už neodmyslitelně patří k snaze o poznání minulosti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obří tragédie na Antarktidě. Utopily se tisíce tučňáků

25.04.2019 17:42 V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích…

loading...

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Malárie už nebude tak smrtící? Nový objev by mohl zachránit milióny životů

24.04.2019 11:16 V našich zeměpisných šířkách si málokdo uvědomuje, že nejsmrtelnější nemocí je malárie. Každoročně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama