Co vše mohou ovlivnit geny? Vědci si posvítili na psy, jejich objev by mohl pomoci i lidem

Postavte si vedle sebe shetlandského ovčáka a bernardýna a hned uvidíte, že geny psa hrají důležitou úlohu v jeho atletických schopnostech. Vědci teď hlásí objev 59 genů, které jsou s těmito atletickými schopnostmi zvířete nějak spojeny.

Přidejte svůj názor

Chrt, ilustrační fotografie

Vědci se domnívají, že tyto geny ovlivňují vše, od srdeční frekvence až po sílu svalů. Prozatímní výsledky zatím ukazují, že by poznání těchto genů nám mohlo pochopit i tyto atletické schopnosti u lidí. 

Podle Alexandera Godfreyho z Massachusetts Institute of Technology nám genomika psa může pomoci pochopit,  jak genotypy nebo sady genů vedou ke vzniku sady pozorovatelných charakteristik u všech typů zvířat. 

Dřívější studie se přitom omezovaly na to, že geny měly vliv na povahu zvířete či barvu či délku srsti a na jiné jednoduché rysy. Novější studie se věnuje mnohem složitějším rysy.

Velkým pomocníkem by měla být nově vytvořená databáze genomových sekvencí nalezených u 722 psů z 450 plemen. Výzkum se neomezoval jenom na psy, ale na podobné druhy zvířat, jako jsou vlci, lišky a šakali. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta X existuje? Astronomové jsou jí na stopě, objevili podivné těleso…

18.10.2018 16:51 Astronomové nedávno objevili nový extrémně vzdálený objekt nacházející se daleko za oběžnou dráhou…

Zdá se vám, že jaro a podzim už neexistují? Podle vědců brzy můžeme přijít…

18.10.2018 10:57 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak…

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být…

Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama