Sýr, který sloužil jako platidlo a dar pro krále? Kousek za českými hranicemi se vyrábí zlatavě hnědý poklad

Na Krupówki nejznámější ulici v polském Zakopane naleznete místní produkty z celého pohoří Podhale. Turisté si tu mohou koupit šperky, květované sukně a také složitě vyřezávaný sýr.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

jídlo

Bohužel pravděpodobně půjde o napodobeninu, protože dnes je velmi těžké v Polsku najít autentický oscypek (oštěpek). Podle nařízení EU má mít tento zlatavě hnědý sýr ve tvaru vřetena specifická kritéria. 

Především musí vážit 600 a 800 g a měřit od 17 do 23 cm. Musí být také vyroben nejméně ze 60 procent ovčího mléka a může být vyráběn pouze od konce dubna do začátku října, kdy se ovce krmí čerstvou horskou trávou. Sýr, který tyto podmínky nesplňuje musí být prodáván pod označením serki góralskie (goralský sýr). 

Na 1 kilogram sýra je potřeba si šest až sedm litrů mléka. To se zahřeje, přidá se k němu syřidlo, směs se zamíchá až se začnou objevovat první hrudky. Sýr je pak ručně tvarován a vložen do krásně vyřezávaných forem, zvaných oscypiorka. Pak prochází uzením na borovém či smrkovém dřevě, což sýru dává jeho zlatavou barvu. 

Oscypek je stejně tak lahodný jako krásný. Když ho v roce 2017 ochutnal britský kuchař Jamie Oliver, řekl, že mu připomíná pevnou mozzarelu, jenom chuť sýra je mnohem ostřejší a kouřovější. 

Výrobou sýrů se v Polsku zabývají bačové, kteří nosí typický oděv - vlněný kabát a vlněnou košili, koženou vestu a černý plstěný klobouk. Také si zachovávají svůj dialekt. „Celý proces výroby sýra je ruční prací," říká Janina Rzepka, jediná žena pracující na salaši. 

Historie výroby sýra sahá až do 12. a 13. století, kdy do Podhale přišli Valaši, kterým tato oblast vděčí za tradici pastevectví. Sýr je možné nalézt v několika variantách a to v malé (oválné), střední (soudky) a velké (tvarované jako vřetena).

Lze ale nalézt i jiné tvary tohoto sýra, jako např. srdce, kohouta či jelena. Jednu dobu sýr sloužil jako platidlo a byl dáván jako dar panovníkovi či církvi. Samotné formy jsou vyráběny ručně ze dřeva, protože jenom to neovlivňuje chuť sýra. 

Existuje spousta způsobů jak tento sýr konzumovat. Můžete ho jíst jako syrový, grilovaný či dokonce smažený. Přidává se do salátů i na těstoviny. V roce 2008 sýr obdržel chráněné označení původu od EU.  

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

10.02.2019 21:04 Aktualizováno „Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším…

Vědci změnili názor: Planetka Ultima Thule jako sněhulák nevypadá

10.02.2019 08:17 Vědci, kteří studují vzdálenou planetku Ultima Thule, změnili názor na její tvar. Stalo se tak po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama