Vězeň, jehož tvář nesměl nikdo spatřit. Kdo byl skutečný muž se železnou maskou?

O tajemném muži se železnou maskou psal Alexandre Dumas nebo Voltaire, točí se o něm filmy, hrají muzikály. Identita tohoto muže však dodnes zůstává záhadou. Kdo to mohl být? A proč nesměl nikdo spatřit jeho tvář?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Muž se železnou maskou zemřel dne 19. listopadu roku 1703, jeho hrob nese jméno Marchioly. Kdo byl však tento tajemný francouzský vězeň, který vstoupil do knih i muzikálů, to je dodnes předmětem spekulací. Jisté je to, že se jednalo o muže, který byl od roku 1669 nebo 1670 vězněn v několika věznicích ve Francii a jeho tvář musela zakrývat maska. Nejednalo se však s největší pravděpodobností o masku železnou, ale textilní. Ovšem legenda o železné masce je stále živá.

Muže se železnou maskou po většinu času věznil muž jménem Dauvergne de Saint-Mars. Právě z jeho písemné pozůstalosti můžeme čerpat nějaké podrobnější informace o tajemném vězni s maskou. Podle některých badatelů měl být vězeň údajně členem samotné královské rodiny – a tom bychom se ostatně mohli dočíst u Voltaira nebo Alexanda Dumase. S jistotou však něco takového tvrdit nemůžeme.

S jiným názorem přišel americký historik Paul Sonnino. Ten dal dokonce muži se železnou maskou jméno – Eustache Dauger. Kdo to byl? Muž, jemuž se staly osudné jisté finanční machinace na dvoře známého kardinála Mazarina, do kterých se zapletl. Zřejmě přišel na zpronevěru peněz ze státní pokladny. A za to putoval za mříže.

Podívejme se ale na příběh muže jménem Eustache Dauger pěkně od začátku. Podle informací zřejmých z dochovaných písemných pramenů působil u kardinála Mazarina, který měl v tehdejším francouzském království větší vliv a moc než samotný král. Eustache Dauger byl v jeho službách zřejmě až do jeho smrti v roce 1661. A právě za panování kardinála Mazarina se začaly ve velkém ztrácet peníze z královské pokladny. Právě Dauger si toho všiml a také začal pátrat, kam se tyto ztracené finanční prostředky poděly. A protože mnohé zjistil, stal se nepohodlným člověkem a bylo potřeba se ho zbavit – třeba ho nechat zavřít do vězení. Tak se také stalo.

Když Mazarin zemřel, král z rozkradení státní pokladny obvinil tehdejšího ministra financí Nicolase Fouqueta a poslal ho do konce života za mříže. Někteří badatelé se dodnes domnívají, že právě ministr financí by mohl být vězněm, kterému se přezdívá muž se železnou maskou.

Zanedlouho putoval do vězení také Eustache Dauger. Uvěznit ho nechal markýz de Louvois, tehdejší ministr války. Podle historika Paula Sonnina muž zřejmě tehdy vyzradil nějakou důležitou, ale v tu dobu nevhodnou informaci. A proto musel být umlčen. Podle některých teorií se Eustache Dauger osobně znal a pravděpodobně také spolupracoval s jistým Rouxem de Marsillym. Kdo to byl? Hugenot, který byl odsouzený a nakonec roku 1669 popravený za pokus o zavraždění francouzského krále. Ve vězení, v Bastile, nakonec muž se železnou maskou v roce 1703 zemřel.

O tajemném vězni, jehož tvář nemohl nikdo spatřit, psal v třetím díle novely Vikomt de Bragelonne slavný Alexandre Dumas starší. Vzal si tedy za námět skutečný příběh. O vězni s maskou psal také Voltaire, který byl roku 1717 zavřený v Bastile, kde slyšel příběhy a legendy o tajemném muži, který věděl příliš. Právě Voltaire podává informaci, že muž se železnou maskou je zřejmě bratrem a dvojčetem francouzského krále Ludvíka XIV. Dále se objevilo tvrzená, že vězněm mohl být otec krále Ludvíka XIV. Nebo mohl být legendárním mužem se železnou maskou skutečně Eustache Dauger.

O vězni, který musel skrývat svou tvář, byly psány příběhy, vstoupil i na filmová plátna či na divadelní pódia. Slovní spojení „muž se železnou maskou“ použili poprvé filmaři v roce 1977. Dodnes zůstává tajemný vězeň legendou a tak trochu záhadou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama