Tajemný měsíc Jupiteru: další důkaz, že je na něm život?

Vědci NASA odhalili, že sonda Galileo během průletu kolem měsíce Jupitera, Europa, proletěl obrovským mrakem vodní páry, píše The Guardian.

Přidejte svůj názor

Snímek z NASA ukazuje vodní gejzíry tryskající z povrchu Jupiterova měsíce Europa

Podle nejnovější analýzy dat, sonda NASA Galileo, která zkoumala měsíc Jupitera Europa, proletěla obřím mrakem vodních pár, které měly vytrysknout z povrchu Europy a dosáhnout do výšky až sto kilometrů.

Tento objev potvrzuje názor některých vědců, že Europa, jeden ze čtyř měsíců zaznamenaných italským astronomem Galileo Galileem v roce 1610, je nejslibnějším místem ve sluneční soustavě k pro výskyt života.

Pokud jsou takové gejzíry na běžné Evropě, mise NASA a Evropské kosmické agentury (Esa), které jsou plánovány, by mohly změnit svoje poslání a začít hledat známky života ve vodě pocházející z měsíce. Podle vědců se na Europě nacházejí obrovské ho podpovrchového oceánu, který má mít dvakrát více vody než všechny oceány na Zemi.

 

Sonda NASA Galileo strávila na oběžné dráze kolem Jupitera osm let. Když se 17. prosince 1997 sonda dostala na 405 kilometrů od Europy, otřásla se, což tehdy nedokázali vědci vysvětlit.

Teprve v roce 2016 Hubbleův teleskop zaznamenal gejzír tryskající z povrchu Europy. Vědci se vrátili ke starým záznamům ze sondy Galileo. Teprve nyní se podařilo potvrdit, že Galileo skutečně nad Jupiterovým měsícem proletěl mrakem vody pocházejícím z jeho povrchu.

Přestože se sonda pohybovala rychlostí 3588 kilometrů v hodině, dokázala celý okamžik zaznamenat. Podle vědců erupce gejzíru, který zasáhl Galileo, mohl mít výšku až 200 kilometrů.

Uvnitř měsíce by tak mělo docházet k intenzivní vulkanické činnosti, která Europu zevnitř ohřívá, což zvyšuje naděje na to, že oceán pod mnohokilometrovým ledovým příkrovem je tekutý a mohl by se v něm vyskytovat život.  

Start další míse NASA Europa Clipper se chystá na začátek příští dekády. Ve stejné době by se na dalekou cestu měla vydat sonda ESA Jupiter Icy Moons zkráceně Juice. Ta by vedle průzkumu Europy měla provést ještě průlet nad dalšími ledovými měsíci Jupiteru - Ganymedem a Callisto.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 16:04 Aktualizováno Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Zkoumat Merkur se při společné misi vydaly dvě sondy ESA a Jaxa

20.10.2018 04:51 Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala dnes časně…

Tajemství zraku Leonarda da Vinci? Lékaři mají zajímavou hypotézu

19.10.2018 22:20 Aktualizováno Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama