Hrozí vám dehydratace? Otestujte se, zabere to jen 3 vteřiny

Léto a s ním spojené horké počasí letos dorazily nečekaně brzy. Již v druhé polovině dubna jsme se mohli dočkat tepla, které běžně zažíváme třeba v červnu. Příjemné teploty s sebou ale nesou i rizika a někdy představují pro náš organismus zátěž.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pití

Dodržování pitného režimu je důležité po celý rok, v teplých měsících to ale platí dvojnásob. Tělo tekutiny velmi rychle spotřebovává a při sportu nebo v rozpálené tramvaji se tak můžeme dočkat nepříjemných projevů dehydratace.

Proto je důležité umět poznat, zda má naše tělo dostatek tekutin. Není to nic složitého, stačí pro to jednoduchý test. Ten můžete sami na sobě provést jen za pomocí dvou prstů a nezabere vám více času, než tři vteřiny.

K provedení testu chyťte do dvou prstů kůži buďto na hřbetu ruky (mezi prsty a zápěstím), na hrudníku pod klíční kostí nebo na břiše. Kůži lehce vytáhněte a držte ji mezi prsty po dobu asi tří vteřin. Pak ji pusťte.

Sledujte přitom jak rychle se kůže vrátí. Pokud je normálně elastická a vrátí se bez problémů, máte tekutin dostatek. Pokud ale kůže zůstane chvíli vytažená a zdá se volnější, pravděpodobně trpíte dehydratací.


Test je velmi jednoduchý a může být proveden kdekoliv, ať už jste uprostřed sportovní aktivity nebo právě sedíte za kancelářským stolem. Jak je ale možné, že množství vody v organismu ovlivňuje vlastnosti vaší kůže?

"Nedostatek vody v organismu způsobuje menší cirkulaci. Tím pádem se vaše kůže stává méně elastickou." vysvětluje lékař Deniss Gross. "Když jste dehydratováni, pokožka dostává méně živin, vitamínů a kyslíku, takže může navíc na pohled vypadat matně.“ dodává.

Jak se proti dehydrataci tedy bránit? Pitný režim je důležitý, existují ale i jiná řešení. „Tělo si množství vody přísně reguluje, takže jakoukoliv vypitou tekutinu co je nad jeho limit okamžitě vymočíme.“ vysvětluje doktor Gross. „Je proto vhodné používat například různé hydratační krémy. Ty obsahují vodu a udržují pokožku hydratovanou.“ dodává.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existuje Yetti nebo Lochnesská příšera? Stovky let stará záhada konečně…

20.09.2018 16:51 Sněžný muž, Bigfoot, Vasitri, Nasnas, Čučunaja. To jsou jen některá pojmenování pro Yettiho,…

Věda jménem krematorium: Spálit zemřelého je těžší, než se zdá

20.09.2018 15:40 Lidské tělo je v mnoha ohledech specifické. Z velké části ho tvoří voda, a jeho zpopelnění proto…

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

19.09.2018 22:04 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

18.09.2018 21:28 Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama