Víte, jak správně zpracovat zeleninu? Lidé dělají zásadní chybu, která je může přijít draho

Říká se, že bychom měli denně sníst pět porcí ovoce a zeleniny. Přesněji řečeno, zdravotnické organizace doporučují sníst denně alespoň 200 g ovoce a 400 g zeleniny. Lepší je samozřejmě syrová zelenina, ale ani vařená není k zahození – pokud víte, jak ji správně připravit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zelenina

Způsob úpravy zeleniny je důležitý kvůli uchování důležitých živin. Víte například, jak správně uvařit brokolici? Přestože ji řada lidí nemá ráda, je tato zelená rostlina bohatá na vitamin C, (beta-karoten (provitamin A), vitamin E, vitamin B1, kyselinu listovou (B9) a vitamin B2. Z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Bohatá je samozřejmě i na vlákninu.

V poslední době se objevily studie, které potvrzují, že brokolice výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám.

Řada lidí brokolici, nebo třeba květák, vaří ve vodě – to je ale zásadní chyba. Právě tento způsob přípravy ale zbavuje zeleninu většiny prospěšných látek – a to nejen vitamínů, ale i glukosinlátů, které urychlují odbourávání hormonů estrogenů a snižují riziko rakoviny.

Vitamíny rozpustné ve vodě (jako je právě vitamín C) při vaření uniknou do vody. Stačí se podívat na barvu, jako bude voda po vaření brokolice mít – bude zbarvená do zelena. Pokud by vás náhodou napadlo tuto vodu v rámci „záchrany“ vitamínů vypít, moc si nepomůžete, spíš naopak. Server Business Insider varuje, že do vody unikají také pesticidy.

Mnohem vhodnější proto je brokolici nebo jinou zeleninu vařit pouze v páře. Podle expertů je právě tohle způsob, jak zachovat v zelenině co nejvíce živin. Je to způsob vaření, při kterém se v potravinách uchovávají vitaminy, minerály i důležité antioxidanty – a rozhodně se to netýká jen zeleniny.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama