Víte, jak správně zpracovat zeleninu? Lidé dělají zásadní chybu, která je může přijít draho

Říká se, že bychom měli denně sníst pět porcí ovoce a zeleniny. Přesněji řečeno, zdravotnické organizace doporučují sníst denně alespoň 200 g ovoce a 400 g zeleniny. Lepší je samozřejmě syrová zelenina, ale ani vařená není k zahození – pokud víte, jak ji správně připravit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zelenina

Způsob úpravy zeleniny je důležitý kvůli uchování důležitých živin. Víte například, jak správně uvařit brokolici? Přestože ji řada lidí nemá ráda, je tato zelená rostlina bohatá na vitamin C, (beta-karoten (provitamin A), vitamin E, vitamin B1, kyselinu listovou (B9) a vitamin B2. Z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Bohatá je samozřejmě i na vlákninu.

V poslední době se objevily studie, které potvrzují, že brokolice výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám.

Řada lidí brokolici, nebo třeba květák, vaří ve vodě – to je ale zásadní chyba. Právě tento způsob přípravy ale zbavuje zeleninu většiny prospěšných látek – a to nejen vitamínů, ale i glukosinlátů, které urychlují odbourávání hormonů estrogenů a snižují riziko rakoviny.

Vitamíny rozpustné ve vodě (jako je právě vitamín C) při vaření uniknou do vody. Stačí se podívat na barvu, jako bude voda po vaření brokolice mít – bude zbarvená do zelena. Pokud by vás náhodou napadlo tuto vodu v rámci „záchrany“ vitamínů vypít, moc si nepomůžete, spíš naopak. Server Business Insider varuje, že do vody unikají také pesticidy.

Mnohem vhodnější proto je brokolici nebo jinou zeleninu vařit pouze v páře. Podle expertů je právě tohle způsob, jak zachovat v zelenině co nejvíce živin. Je to způsob vaření, při kterém se v potravinách uchovávají vitaminy, minerály i důležité antioxidanty – a rozhodně se to netýká jen zeleniny.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama