Víte, jak správně zpracovat zeleninu? Lidé dělají zásadní chybu, která je může přijít draho

Říká se, že bychom měli denně sníst pět porcí ovoce a zeleniny. Přesněji řečeno, zdravotnické organizace doporučují sníst denně alespoň 200 g ovoce a 400 g zeleniny. Lepší je samozřejmě syrová zelenina, ale ani vařená není k zahození – pokud víte, jak ji správně připravit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zelenina

Způsob úpravy zeleniny je důležitý kvůli uchování důležitých živin. Víte například, jak správně uvařit brokolici? Přestože ji řada lidí nemá ráda, je tato zelená rostlina bohatá na vitamin C, (beta-karoten (provitamin A), vitamin E, vitamin B1, kyselinu listovou (B9) a vitamin B2. Z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Bohatá je samozřejmě i na vlákninu.

V poslední době se objevily studie, které potvrzují, že brokolice výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám.

Řada lidí brokolici, nebo třeba květák, vaří ve vodě – to je ale zásadní chyba. Právě tento způsob přípravy ale zbavuje zeleninu většiny prospěšných látek – a to nejen vitamínů, ale i glukosinlátů, které urychlují odbourávání hormonů estrogenů a snižují riziko rakoviny.

Vitamíny rozpustné ve vodě (jako je právě vitamín C) při vaření uniknou do vody. Stačí se podívat na barvu, jako bude voda po vaření brokolice mít – bude zbarvená do zelena. Pokud by vás náhodou napadlo tuto vodu v rámci „záchrany“ vitamínů vypít, moc si nepomůžete, spíš naopak. Server Business Insider varuje, že do vody unikají také pesticidy.

Mnohem vhodnější proto je brokolici nebo jinou zeleninu vařit pouze v páře. Podle expertů je právě tohle způsob, jak zachovat v zelenině co nejvíce živin. Je to způsob vaření, při kterém se v potravinách uchovávají vitaminy, minerály i důležité antioxidanty – a rozhodně se to netýká jen zeleniny.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Unikátní objev: Kanadští těžaři našli 50 tisíc let staré mumie

18.09.2018 21:28 Toronto - Kanadský těžařům se podařil neuvěřitelný objev. V oblasti Klondike, která je proslavená…

Skleněný zabiják. Češi mohou pátrat po místech, která jsou pro ptáky…

17.09.2018 11:04 Praha - Češi se v týdnu od 24. září připojí k celosvětové akci Collision Count Week, při níž lidé…

Jaký by byl život, kdyby byla Země placatá? Zažít byste to nechtěli

17.09.2018 10:50 Médii se čas od času prožene zpráva o lidech, kteří se domnívají, že planeta Země není kulatá, ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama