Modrá láva a plameny? Vulkán skrývá smrtelně nebezpečné tajemství

Sopky jsou nebezpečné, ale zároveň velmi krásné. Platí to především pro indonéskou sopku Ijen. Ta o sobě dala nedávno vědět, když kvůli erupci muselo být z jejího okolí evakuovány asi dvě stovky lidí. A čím je tento živel tak zajímavý? Chrlí modrou lávu.

Přidejte svůj názor

sopka Ijen (Indonésie)

Sopky z celého světa jsou středem folklóru a různých mýtů. Tyto ohnivé hory mohou nečekaně vybuchnout a vychrlit tuny lávy a popela. Právě touto svou silou po staletí inspirovaly a zároveň děsily lidi. Existuje jedna sopka, která má pověst, jež překoná všechny ostatní – indonéský vulkán Kawah Ijen, známý také jako Modrá sopka.

Aktivní vulkán Ijen láká turisty mimo jiné proto, že vzhledem k přítomnosti síry chrlí nezvyklé modré plameny. Nachází se zde také malebné vulkanické jezero, které je naplněné výrazně tyrkysově zbarvenou vodou. Údajně jde o nejkyselejší jezero na naší planetě. Nedaleko jezera se již několik desetiletí těží ručně síra.

Aktivní sopka Kawah Ijen je součástí komplexu sopky v oblasti Banywang Regency na Jávě. Jedná se o jednu z nejobvyklejších sopky na světě, protože neprodukuje obvyklou červenou lávu a černý kouř. Kvůli podzemním aktivitám do vzduchu šlehají jasně modré plameny. Někteří lidé to označují jako elektrický modrý požár, píše server interestingengineering.com.

K tomuto jevu dochází, když sopečné plyny obsahující síru přicházejí do styku se vzduchem teplejším než 360 °C.

zdroj: YouTube

Sopka Ijen má jednu z nejvyšších úrovní síry na světě. Když jsou tyto husté plyny vystaveny kyslíku a ozářené roztavenou horkou lávou, hoří modře. Modré hořící plameny Kawah Ijena lze vidět pouze v noci. „Vidět tyto plameny v noci je zvláštní a mimořádné," říká fotograf Olivier Grunewald. „Po několika hodinách v kráteru jsme se cítili jako na jiné planetě."

V kráteru je také možné najít také největší kyselé jezero na světě. A i když tyrkysová voda tohoto jezera působí velkolepě, může ohrozit váš život. Když modré plameny zhasnou, zanechají po sobě pevné kameny bohaté na síru. Lidé pak tyto kameny sbírají na horní straně hory a nosí je v koších dolů, kde se prodávají.

img-responsive

sopka Ijen (Indonésie) | foto: Pixabay

Práce však nejsou neregulované a tak lze často vidět i malé děti, jak pobíhají nahoru a dolů ve svazích a doufají, že finančně podpoří své rodiny s nízkými příjmy. Místní sběrači dostávají asi 680 indonéských rupií za kilogram, což odpovídá zhruba šesti americkým centům nebo jedné české koruně.

Pracovní podmínky jsou velmi nebezpečné. Sběračům nesmí chybět mrštnost a síla, zároveň jsou ale také dlouhodobě vystaveni toxickým oxidům síry. Bez plynových masek nebo jiných bezpečnostních opatření pak mnoho pracovníků trpí dlouhodobými zdravotními problémy kvůli vystavení síře. Tyto vulkanické materiály ze sopky činí jedno z nebezpečnějších míst na Zemi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama