Konec učení? Vědci poprvé dokázali přenést paměť

Vědcům z univerzity v Los Angeles se poprvé podařilo přenést paměť z jednoho živého živočicha do druhého. Zatím se jedná pouze o mořské šneky. Vědci však předpokládají, že podobný princip by mohl fungovat i složitějších forem života, píše science alert.

Přidejte svůj názor 1 komentář

DNA
doporučujeme

Vědci pod vedením biologa Davida Glanzmana k přenosu paměti využili RNA. Ta je v našem těle zodpovědná za produkci proteinů. Nyní se potvrzuje, že má vliv i na tvorbu dlouhodobé paměti.

Nedávné studie zjistily, že dlouhodobá paměť může být obnovena po amnéziích pomocí takzvané primární složky. Tato primární složka je dosud neznámá, zdá se však, že tento proces zahrnuje epigenetickou modifikaci - něco, na čem se RNA intenzivně podílí.

Poznatek, že RNA se podílí na procesu vytváření dlouhodobé pamětí, vedlo Glanzmana a jeho tým k úvaze, že některé aspekty dlouhodobé paměti by mohly být přenášeny do jiného organizmu pomocí molekul RNA.

Svojí hypotézu se rozhodli ověřit na mořských šnecích druhu Aplysia californica.

Výzkumníci dávali sérii pěti elektrických šoků skupině šneků. Jeden každých 20 minut. O 24 hodin později vědci tento proces zopakovali.

Šneci, kteří prošli „šokovou terapií“, se při každé další elektrické ráně, stočili do obranné polohy v průměru asi na 50 sekund. Ti, kteří ji neprošli se svinuli v průměru asi jen na jednu sekundu.

Poté vědci extrahoval RNA ze skupiny „zkušených“ šneků a transplantovali ji do skupiny „nezkušených“ šneků. Stalo se něco neuvěřitelného. Nezkušení šneci se po dávce RNA začali v průměru svinovat na 40 sekund.

Vědci zjistili, že RNA se navázala na senzorické neurony. Tak byla ovlivněna reakce šneků na elektrickou ránu.  Objev zároveň přináší hypotézu podle, které je paměť uchovávaná i synapsích.

Podle odborníků objev nepovede k přenosu paměti nebo vědomí u člověka. Mohl by však pomoci při léčbě Alzheimerovi choroby nebo posttraumatického stresu,

 

Loading...
Témata: DNA | věda | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že vypustili Džina z láhve

19.04.2019 12:45 Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama