Konec učení? Vědci poprvé dokázali přenést paměť

Vědcům z univerzity v Los Angeles se poprvé podařilo přenést paměť z jednoho živého živočicha do druhého. Zatím se jedná pouze o mořské šneky. Vědci však předpokládají, že podobný princip by mohl fungovat i složitějších forem života, píše science alert.

Přidejte svůj názor 1 komentář

DNA

Vědci pod vedením biologa Davida Glanzmana k přenosu paměti využili RNA. Ta je v našem těle zodpovědná za produkci proteinů. Nyní se potvrzuje, že má vliv i na tvorbu dlouhodobé paměti.

Nedávné studie zjistily, že dlouhodobá paměť může být obnovena po amnéziích pomocí takzvané primární složky. Tato primární složka je dosud neznámá, zdá se však, že tento proces zahrnuje epigenetickou modifikaci - něco, na čem se RNA intenzivně podílí.

Poznatek, že RNA se podílí na procesu vytváření dlouhodobé pamětí, vedlo Glanzmana a jeho tým k úvaze, že některé aspekty dlouhodobé paměti by mohly být přenášeny do jiného organizmu pomocí molekul RNA.

Svojí hypotézu se rozhodli ověřit na mořských šnecích druhu Aplysia californica.

Výzkumníci dávali sérii pěti elektrických šoků skupině šneků. Jeden každých 20 minut. O 24 hodin později vědci tento proces zopakovali.

Šneci, kteří prošli „šokovou terapií“, se při každé další elektrické ráně, stočili do obranné polohy v průměru asi na 50 sekund. Ti, kteří ji neprošli se svinuli v průměru asi jen na jednu sekundu.

Poté vědci extrahoval RNA ze skupiny „zkušených“ šneků a transplantovali ji do skupiny „nezkušených“ šneků. Stalo se něco neuvěřitelného. Nezkušení šneci se po dávce RNA začali v průměru svinovat na 40 sekund.

Vědci zjistili, že RNA se navázala na senzorické neurony. Tak byla ovlivněna reakce šneků na elektrickou ránu.  Objev zároveň přináší hypotézu podle, které je paměť uchovávaná i synapsích.

Podle odborníků objev nepovede k přenosu paměti nebo vědomí u člověka. Mohl by však pomoci při léčbě Alzheimerovi choroby nebo posttraumatického stresu,

 

Témata: DNA | věda | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama