Konec učení? Vědci poprvé dokázali přenést paměť

Vědcům z univerzity v Los Angeles se poprvé podařilo přenést paměť z jednoho živého živočicha do druhého. Zatím se jedná pouze o mořské šneky. Vědci však předpokládají, že podobný princip by mohl fungovat i složitějších forem života, píše science alert.

Přidejte svůj názor 1 komentář

DNA

Vědci pod vedením biologa Davida Glanzmana k přenosu paměti využili RNA. Ta je v našem těle zodpovědná za produkci proteinů. Nyní se potvrzuje, že má vliv i na tvorbu dlouhodobé paměti.

Nedávné studie zjistily, že dlouhodobá paměť může být obnovena po amnéziích pomocí takzvané primární složky. Tato primární složka je dosud neznámá, zdá se však, že tento proces zahrnuje epigenetickou modifikaci - něco, na čem se RNA intenzivně podílí.

Poznatek, že RNA se podílí na procesu vytváření dlouhodobé pamětí, vedlo Glanzmana a jeho tým k úvaze, že některé aspekty dlouhodobé paměti by mohly být přenášeny do jiného organizmu pomocí molekul RNA.

Svojí hypotézu se rozhodli ověřit na mořských šnecích druhu Aplysia californica.

Výzkumníci dávali sérii pěti elektrických šoků skupině šneků. Jeden každých 20 minut. O 24 hodin později vědci tento proces zopakovali.

Šneci, kteří prošli „šokovou terapií“, se při každé další elektrické ráně, stočili do obranné polohy v průměru asi na 50 sekund. Ti, kteří ji neprošli se svinuli v průměru asi jen na jednu sekundu.

Poté vědci extrahoval RNA ze skupiny „zkušených“ šneků a transplantovali ji do skupiny „nezkušených“ šneků. Stalo se něco neuvěřitelného. Nezkušení šneci se po dávce RNA začali v průměru svinovat na 40 sekund.

Vědci zjistili, že RNA se navázala na senzorické neurony. Tak byla ovlivněna reakce šneků na elektrickou ránu.  Objev zároveň přináší hypotézu podle, které je paměť uchovávaná i synapsích.

Podle odborníků objev nepovede k přenosu paměti nebo vědomí u člověka. Mohl by však pomoci při léčbě Alzheimerovi choroby nebo posttraumatického stresu,

 

Témata: DNA | věda | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama