Patronem Benátek je i známý český světec. Proč ho dal král umučit?

Jedním ze čtyř patronů slavného italského města Benátek je i český světec Jan Nepomucký, vše je o to zajímavější, že Jan Nepomucký je patronem charakteristických benátských gondoliérů. Umučit ho nechal král Václav IV., ovšem jeho sláva přišla až mnoho let po děsivém činu. Kněz, který žil ve vrcholném středověku se stal hvězdou katolického baroka a své slávy si jako všichni ostatní světci příliš neužil.

Přidejte svůj názor

Itálie (Benátky)

Jan Nepomucký byl typickým učencem své doby, který pracoval v církevních službách. Jan pocházel z Pomuku, kde pravděpodobně získal základní vzdělání. Bohužel celá řada dalších informací o jeho životě je známá jen z církevních legend, tudíž nejsou vzhledem ke své povaze příliš věrohodné. Možná absolvoval nějaký semestr na pražské univerzitě, ovšem s jistotou víme jen, že vystudoval na prestižní univerzitě v Padově právo, ale to až poté co sloužil jako notář u arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, což souvisí i s tím, že na absolvování prestižní školy bylo potřeba nemalých prostředků a ty měl díky rozsáhlým církevním obročím.

Romantika z učebnic je vymyšlená

Roku 1389 se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa, což byla jedna z nejdůležitějších pozic v tehdejší církvi českých zemí. S jeho funkcí se také pojí nejznámější mýtus o jeho vraždě. Ve školních učebnicích se píše o Janu Nepomuckém, který byl soukromým zpovědníkem královny Žofie a král Václav IV. ho nechal umučit kvůli jeho věrnosti a neochotě vyzradit tajemství na královnu. Romantické drama jako z Dumasových Tří mušketýrů. Jeho autorem je rovněž obdobně nadaný fabulátor kronikář Václav Hájek z Libočan. Realita však byla poněkud odlišná.

Václav IV. se dostal do poměrně závažného sporu s tuzemskou církvi, jednou příčinou byl spor ve věci papežského schizmatu a další byl obvyklý spor o moc. Václav IV. chtěl totiž vytvořit z opatství v Kladrubech další biskupství, kde by dosadil svého pretendenta a oslabil moc konkurenta v podobě pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Ovšem arcibiskup mu vypálil rybník a uprázdněný stolec kladrubského opata pohotově obsadil svým kandidátem opatem Olenem.

Vaclav se rozčílil a zajal několik nejbližších spolupracovníků biskupa, které dal mučit, což Jan z Pomuku nevydržel a mučení podlehl. Historici se domnívají, že právě spor o klášter v Kladrubech byl příčinou násilné vraždy budoucího barokního světce, už jen proto, že významný opoziční činitel by jen těžko mohl do intimní blízkosti královny a tím pádem i královského dvora.

Z Pomuku do Benátek

Právě barokní obliba světce Jana Nepomuckého vedla k tomu, že se stal jedním z patronů Benátek. Jak se všeobecně ví, hlavním patronem Benátek je svatý Marek, ale ten má tři další kolegy. Kromě Jana Nepomuckého také svatého Theodora a svatého Rocha. Někomu můžou připadat čtyři patroni na jedno město poněkud příliš, ale obliba světců v katolické Itálii si dodnes se středověkou či barokní zbožností příliš nezadá. Bouřlivá procesí doprovázená flagelanty a emotivními výjevy v jejich průběhu donutí snad každého pozorovatele položit si otázku, zda-li se ještě stále nachází v 21. století.

S Janem Nepomuckým se v Benátkách také pojí jedna slavnost, která však není čistě náboženská, ale je o to zajímavější a charakterističtější pro Benátky. Jan Nepomucký je totiž patronem největšího závodu benátských gondol Regatta Storica a kolem jeho sochy na soutoku Canale Grande a Canale Cannaregio se gondoly obrací. Zároveň se jedná o jedinou sochu přímo u Canale Grande.

A jak přišel Jan z Pomuku na příjmení Nepomucký? Jedná se o zkomoleninu latinské podoby jména Iohannes de Pomuk, ke které došlo právě v průběhu rozšíření slávy světce jezuity v období baroka.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci poprvé upravili DNA u myší tak, aby se geny šířily i na další…

24.01.2019 11:31 Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli kontroverzní proceduru genetického inženýrství. Laboratorním…

Do Měsíce při zatmění narazil meteorit, záblesk natočil i český astronom

24.01.2019 11:14 Aktualizováno Pondělní úplné zatmění Měsíce doprovázel zajímavý úkaz, kdy do souputníka Země narazil meteorit.…

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama