Největší exploze v historii lidstva? Přes čtyřmi sty lety zabil obří výbuch 20 tisíc lidí, nikdo neví proč

Nehody a výbuchy nejsou v Číně žádnou novinkou. Přesto nehoda, která vymaže polovinu města a zabije 20 000 lidí, je i dnes unikátní. Bohužel přesně taková se odehrála přes 392 lety, 30. května 1626, a je dodnes považována za nejsmrtelnější explozi v historii lidstva.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Výbuch, oheň

První, a dá se stále tvrdit i jedna z největších nehod, se stala 30. května 1626. V obrovském areálu Wanggongchang, který zabíral velkou část jihozápadního Pekingu, došlo k výbuchu. Dodnes přitom nikdo přesně neví, co se vlastně stalo. 

Exploze byla tak ohromná, že byla slyšet až za Velkou čínskou zeď, která je od místa výbuchu vzdálená více než 150 kilometrů. Zprávy o "houbově tvarovaném" mraku, který visel nad Pekingem po havárii, nedává historikům ani konspirátorům od té doby spát.

Wanggongchang byl jedním z několika vojenských skladů v hlavním městě dynastie Ming. Pracovalo zde 70 až 80 lidí, kteří se starali o uskladněné šípy, chladné zbraně, střelný prach a děla. Ty měly být připraveny na obranu hlavního města říše.

Na počátku 17. století byla říše Ming ve sporu s Mandžuskem a probíhaly mezi nimi zbrojní závody. Nové zbraně - některé z nich byly kopie evropských zbraní prodaných Pekingu Portugalci do Asie, se v arzenálu hromadili po tisících.

Aby se zbraně nedostaly do rukou nepřítele a mohly být rychle rozdány obráncům, byly arzenály stavěny uprostřed opevněných měst. Na civilní obyvatelstvo kolem nich žijící se ohled nebral.

Kolem deváté ráno dne 30. května 1626 stoupal ze zbrojnice Wanggongchang oblak kouře. Během několika minut následoval obrovský výbuch. Téměř vše v oblasti dvou kilometrů čtverečních bylo vše  naprosto zničeno. Výbuchem byla poničena asi polovina Pekingu.

Strážní jednotky umístěné  Tchung-čou, vzdálené téměř 40 kilometrů od Pekingu, hlásily výbuch a cítily otřesy země. V jiných městech si myslely, že hlavní město zasáhlo zemětřesení.

Dým a trosky zasáhly celé město. Jeden ze svědků vzpomínal, že přes celé město proletěla 2 tunová socha. Cihly, tašky ze střech a další stavební materiál zasypávaly přeživší. Nebe padaly části těl. Nohy, paže, hlavy a vnitřnost… Nad městem se vznášel po výbuchu podivný hřibovitý mrak.

V Pekingu toho dne zemřelo na 20 000 lidí a město muselo být po mnoho let přestavováno. Podle odborníků měla tehdejší exploze sílu 20 000 tun TNT. To je tedy zhruba tolik, kolik měl jaderný výbuch nad Nagasaki.

Od té doby se spekuluje, co se vlastně ve zbrojnici stalo. Teorií je více než dost. Sabotáž provedená Mandžuskem, špatně vyrobený prach, neopatrné zacházení s ním. To jsou nejpravděpodobnější příčinný výbuchu.

 Záhadologové do toho přidávají jaderný test, sabotáž mimozemšťanů nebo zničení arsenálu velkým tornádem.

Ať už však byla příčina jakákoliv, výsledky jsou jasné. Jednalo se o jednu z největších technických a průmyslových havárií, které kdy postihla lidstvo.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama