Největší exploze v historii lidstva? Přes čtyřmi sty lety zabil obří výbuch 20 tisíc lidí, nikdo neví proč

Nehody a výbuchy nejsou v Číně žádnou novinkou. Přesto nehoda, která vymaže polovinu města a zabije 20 000 lidí, je i dnes unikátní. Bohužel přesně taková se odehrála přes 392 lety, 30. května 1626, a je dodnes považována za nejsmrtelnější explozi v historii lidstva.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Výbuch, oheň

První, a dá se stále tvrdit i jedna z největších nehod, se stala 30. května 1626. V obrovském areálu Wanggongchang, který zabíral velkou část jihozápadního Pekingu, došlo k výbuchu. Dodnes přitom nikdo přesně neví, co se vlastně stalo. 

Exploze byla tak ohromná, že byla slyšet až za Velkou čínskou zeď, která je od místa výbuchu vzdálená více než 150 kilometrů. Zprávy o "houbově tvarovaném" mraku, který visel nad Pekingem po havárii, nedává historikům ani konspirátorům od té doby spát.

Wanggongchang byl jedním z několika vojenských skladů v hlavním městě dynastie Ming. Pracovalo zde 70 až 80 lidí, kteří se starali o uskladněné šípy, chladné zbraně, střelný prach a děla. Ty měly být připraveny na obranu hlavního města říše.

Na počátku 17. století byla říše Ming ve sporu s Mandžuskem a probíhaly mezi nimi zbrojní závody. Nové zbraně - některé z nich byly kopie evropských zbraní prodaných Pekingu Portugalci do Asie, se v arzenálu hromadili po tisících.

Aby se zbraně nedostaly do rukou nepřítele a mohly být rychle rozdány obráncům, byly arzenály stavěny uprostřed opevněných měst. Na civilní obyvatelstvo kolem nich žijící se ohled nebral.

Kolem deváté ráno dne 30. května 1626 stoupal ze zbrojnice Wanggongchang oblak kouře. Během několika minut následoval obrovský výbuch. Téměř vše v oblasti dvou kilometrů čtverečních bylo vše  naprosto zničeno. Výbuchem byla poničena asi polovina Pekingu.

Strážní jednotky umístěné  Tchung-čou, vzdálené téměř 40 kilometrů od Pekingu, hlásily výbuch a cítily otřesy země. V jiných městech si myslely, že hlavní město zasáhlo zemětřesení.

Dým a trosky zasáhly celé město. Jeden ze svědků vzpomínal, že přes celé město proletěla 2 tunová socha. Cihly, tašky ze střech a další stavební materiál zasypávaly přeživší. Nebe padaly části těl. Nohy, paže, hlavy a vnitřnost… Nad městem se vznášel po výbuchu podivný hřibovitý mrak.

V Pekingu toho dne zemřelo na 20 000 lidí a město muselo být po mnoho let přestavováno. Podle odborníků měla tehdejší exploze sílu 20 000 tun TNT. To je tedy zhruba tolik, kolik měl jaderný výbuch nad Nagasaki.

Od té doby se spekuluje, co se vlastně ve zbrojnici stalo. Teorií je více než dost. Sabotáž provedená Mandžuskem, špatně vyrobený prach, neopatrné zacházení s ním. To jsou nejpravděpodobnější příčinný výbuchu.

 Záhadologové do toho přidávají jaderný test, sabotáž mimozemšťanů nebo zničení arsenálu velkým tornádem.

Ať už však byla příčina jakákoliv, výsledky jsou jasné. Jednalo se o jednu z největších technických a průmyslových havárií, které kdy postihla lidstvo.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama